Martinik - Zájezdy - Last Minute

Základní údaje
Oficiální název: Departement Martinik
Hlavní město: Fort-de-France
Rozloha: 1100 km2
Počet obyvatel: 425966
Hustota zalidnění: 345 lidí na km2
Státní zřízení francouzský département
Časové Pásmo: GMT - 4 h
Administrativní dělení: 2 arrondissementy a 34 obcí
Měna: Euro
Úřední jazyk: francouzština, haitská kreolština
Rozloha vodní plochy: 40 km2
Rozloha pevniny: 1060 km2
Státní vlajka a mapa:
Rozloha pevniny: 1060 km2
Délka pobřeží: 350 km
Průměrný věk muže: 33
Průměrný věk ženy: 32
Hrubý domácí produkt na osobu: 10000$
Nezaměstnanost: 32,4 % (1990)
Průmyslová odvětví: cestovní ruch
Zemědělství: pěst. kakaovníku, bavlníku, cukr. třtiny, ananasovníku, banánovníku
Přírodní zdroje: dřevo
Nejvyšší hora: Montagne Pelee 1,397 m n. m
Nejnižší bod: Karibské moře - 0 m n. m
Přírodní nebezpečí: hurikány, záplavy, vulkanická aktivita
Silnice v km: 2105
Přístaviště: Fort-de-France, La Trinite

FOTOGALERIE - MartinikInformace

Martinik
Martinik je magický ostrov, o kterém se dá s trochou nadsázky hovořit jako o dědictví minulosti. Je to malý kousek Francie zasazený přímo do Karibského moře, na kterém najdete jak pravé francouzské obchody s módou nebo pečivem, turistická centra, hotely s luxusním vybavením a davy především frankofonních turistů, tak i kus pravé karibské přírody, překrásné pláže s bílým pískem poseté palmami, jiskřivou hladinu a neskutečně rozmanitý podmořský život.
Ostrov kdysi býval francouzskou kolonií a této zemi také dodones patří, jen má status zámořského území s vlastní samosprávou. Francouzské dědictví, které se tu nachází na každém kroku, ale rozhodně není ničím špatným. Naopak je turistickým rájem, ve kterém se každý turista bude cítit velmi příjemně a pokud k tomu ještě mluvíte francouzsky, budete mít pocit, že jste přímo doma!

Narozdíl od jiných karibských ostrovů má Martinik výsadu velké vybavenosti a o nějaké tropické zaostalosti tu nemůže být ani řeč. Kromě toho, že sem Francouzi přinesli svoji kulturu a přesunuli sem podstatnou část svého cestovního ruchu a poskytli místním štědré dotace, byli také natolik obratní, že se jim podařilo od Martiniku odvrátit množství válek a vojenských převratů, které ve 20. století zasáhli nejeden, nejen karibský, ostrov.
Martinik je ostrov, na kterém si „to své“ najde snad každý. Je libo trocha velkoměsta? Hlavní město Fort-de-France má 100 000 obyvatel a moderní architekturu! Nebo radši výlet do klidné přírody? Ne nadarmo má Martinik přezdívku Ostrov květin! Trocha dobrodružství? Po celou dobu pobytu vám na záda dýchá činná sopka Mont Pelée!

Divoká příroda a exotické prostředí však nejsou na Martiniku v rozporu s vaší bezpečností. Kdysi sice na ostrov byli deportováni lidé, kteří se nějak prohřešili, dnes už to ale vážně neplatí. Nehrozí tu ani politické převraty, ani atentáty, žije se tu bez náboženských a rasových předsudků. Domorodci jsou přátelští, koupání bezpečné, nežijí tu žádná nebezpečná zvířata. Navíc je ostrov rájem pro jachtaře, potápěče, rybáře i všechny milovníky volného koupání.
Popsat Martinik prostě není snadné. Takže si zkuste představit takovou malou Paříž s obchůdky, moderním dopravním systémem, bohatým kulturním odkazem a stovkami turistů. Zasaďte ji na pobřeží překrásného moře a obklopte majestátními horami, lesy, jednou činnou sopkou o výšce 1397 metrů a množstvím malých políček obsypaných ananasy, banány a cukrovou třtinou. Semtam pohoďte nějaký ten pětihvězdičkový hotel, překrásnou pláž nebo přístavní městečko. Okořeňte francouzským vkusem a karibským temperamentem. Takový je Martinik!


Kdy je nejlepsi na Martinik jet?

Na Martinik se můžete vypravit takřka kdykoliv. Zdejší klima je horké a vlhké. Průměrné teploty se pohybují okolo 27°C, ale prakticky nikdy tu neklesají pod 20°C. Klasickým mýtem je, že rozdíly mezi zimními a letními teplotami jsou velké. Pravda je, že průměrné lednové teploty se v hlavní městě Fort-de-France pohybují okolo 28°C a v létě se vyšplhají až na 30°C. Proto se vám nikdy nestane, že byste na Martiniku mrzli. Právě tato teplotní stabilita způsobuje, že ostrov je velmi oblíbeným místem k rekreaci, neboť dovolenou na Martiniku si můžete dopřát opravdu kdykoliv.
Pokud hůře snášíte tropy, bude pro vás asi příjemnější, naplánovat si dovolenou na léto. Ne že by tu nebylo teplo, ale hlavně je zde v období prázdnin méně turistů. Tudíž jsou jednak levnější hotely a ostatní služby, a zárověň nejsou pláže, restaurace a jiná turistická centra tak plná. Naopak nejvíce turistů přijíždí na ostrov v zimních měsících a hlavně kolem vánočních svátků. Oslavit na Martiniku příchod Nového roku je nesmírně nádherný zážitek, na který rozhodně nikdy nezapomenete. Pokud se tedy chcete v zimě na ostrov vydat, rozhodně si místo zarezervujte s dostatečným předstihem.
Teploty tedy ve vašem rozhodování nejsou to nejdůležitější. Pravděpodobně větší váhu je třeba přikládat množství deštivých dní. Tzv. období deštů trvá od přelomu června a července až do listopadu. Nemusíte se ale bát nekonečných tropických lijáků. V tomto období sice prší více než jindy, ale zpravidla se jedná o přeháňky, které zmizí stejně rychle, jako se objevily. Rozhodně vám nezkazí celý den.
Ve skutečnosti ale mohou takové přeháňky přijít kdykoliv během roku, takže není nutné si svou dovolenou plánovat striktně jen na prosinec až květen. Také je pochopitelně nutné počítat s místy, na kterých se budete nacházet. V pralesech a ve vyšších polohách jsou srážky častější.
Období dešťů také souvisí s obdobím vyššího výskytu hurikánů. Od června do listopadu je tedy riziko o něco vyšší. Nejrizikovějším měsícem je září. Ani tady to však není příliš nebezpečné. Je neobvyklé, aby se během 10 letého období přehnal hurikán přes území více než jednou. Zároveň je Martinik velmi moderně vybaven a nebezpečí hurikánů se mu úspešně daří předcházet.


Zajímavé odkazy

Mapa Martiniku
Politická mapa karibských ostrovů
Reliéfní mapa karibských ostrovů