Malta - Zájezdy - Last Minute

Základní údaje
Oficiální název: Maltská republika
Hlavní město: Valletta
Rozloha: 316 km2
Počet obyvatel: 397
Hustota zalidnění: 1201 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT + 1 h (+ 2 h v létě)
Administrativní dělení: 6 regionů s 60 obcemi
Nezávislost od: 21. září 1964
Měna: maltéská lira (Lm) =100 centů
Státní vlajka a mapa:
Měna: maltéská lira (Lm) =100 centů
Úřední jazyk: angličtina, maltský jazyk
Průměrný věk muže: 74.32
Průměrný věk ženy: 80.16
Hrubý domácí produkt na osobu: 9410$
Průmyslová odvětví: výroba elektroniky a letech., kovového zboží, textilu a konfekce, obuvi a léků
Zemědělství: pěst. pšenice, ječmene, brambor, luskovin, zeleniny, jižního ovoce, vinné révy, chov prasat, rybolov
Nejvyšší hora: nejvyšší bod (253 m)
Největší město: Birkirkara (více než 20 000 obyv.)
Silnice v km: 2254
Přístaviště: Marsaxlokk, Valletta
Náboženská příslušnost: rímští katolíci 99%

FOTOGALERIE - MaltaInformace

Fungus Rock (autor:manželé Matějkovi) Mezi pobřežím Afriky a Sicílií se na několika malých ostrůvcích, z nichž největší jsou Malta, Gozo (maltsky Ghawdex) a Comino (Kemmuna), rozkládá Maltská republika. Malta je již tradičně považována za jedno z nejlepších a nejvhodnějších míst pro rodinnou dovolenou. Tisíce turistů z celého světa láká překrásné počasí a kvalitní služby poskytované v restauracích i místních hotelech. Kromě několika písčitých pláží a kamenitého pobřeží však můžete na ostrůvcích Malta, Gozo a Comino obdivovat také fascinující historii, vzrušující pobřežní scenérie nebo se ponořit do nekonečných a nádherně čistých vod Středozemního moře při potápění či šnorchlování. Maltézské ostrovy jsou často označovány jako „velké muzeum pod otevřeným nebem“.To, co dělá toto místo jedinečným, je právě historie dýchající na vás ze všech stran. Ponořte se do této tajuplné historie, vydejte se po stopách sv. Pavla nebo si prohlédněte svatojánské rytíře.
Zlatým hřebem nejsou její pláže, ale např. nádherné pevnostní město ze 16. století Valleta se slavným přístavem a rušnými středozemskými uličkami; kamenná městečka a vesničky s jejich charakteristickými barokními kostely a veselými oslavami; tajemné prehistorické chrámy a archeologická naleziště či elegantní středověké pevnostní městečko Mdina. Na malém ostrůvku Gozo vás jistě potěší nejen klidnější atmosféra, ale také malebná krajina a působivé útesy čnící nad nádhernými vodami Středozemního moře.

Malta Kdy je nejlepší na Maltu jet?

Na krásné ostrovy Malta a Gozo můžete zavítat téměř v kterémkoli ročním období. Hlavní turistická sezóna trvá od července do září, kdy většina hotelů v rekreačních střediscích je plně obsazená. V průběhu letních měsíců je zde však relativní horko a proto výhodnější doba pro návštěvu je jaro a podzim, ačkoli pěkné počasí může být občas přerušeno teplým, vlhkým větrem. Nejchladnějšími měsíci jsou leden a únor.
Velkým lákadlem pro turisty jsou četné festivaly konané v průběhu celého roku. Hlavní období pro menší „vesnické“ slavnosti začíná od června a končí v září. Jedněmi z nejživějších a nejpopulárnějších událostí na ostrovech jsou Karneval na začátku března a festival L-Imnarja 28. a 29. června.
Vánoce a Nový rok jsou často označovány jako mini sezóna uprostřed zimy, protože mnoho maltských emigrantů se vrací domů, aby navštívili rodiny a přátele, a turisté z Evropy přijíždějí za troškou hřejivého slunečního svitu.
Fanoušci maltské historie určitě neopovrhnou výletem k prehistorickým chrámům, jejichž orientace pravděpodobně souvisí s postavením slunce při zimním slunovratu.

Zahrady a parky
Azurové okno Gozo (autor:manželé Matějkovi) Středomořské zahrady jsou nádhernou směsicí vůní a hýřivých barev a klasické formálnosti soch a fontán. Zahrady se nacházejí po celých ostrovech nejčastěji ukryté mezi paláci a dvory a za zdmi dokonce i těch nejprostších farmářských domků.
Některé jsou jenom sady s pomeranči a citróny, jiné jsou jako barokní letohrádky.V některých najdeme exotické kaktusy a jiné jsou typické středomořské zahrádky přecpané bylinkami – tymiánem, bazalkou, koriandrem a rozmarýnou.
Mnoho zahrad je „dědictvím“ Rytířů řádu sv. Jana, kteří potřebovali prostor a stín pro svůj odpočinek. Členové řádu přicházeli na Maltu ze všech koutů Evropy, kde v té době bylo pěstování květin a péče o zahrady téměř vědou, a není tedy divu, že právě rytíři sehráli velmi důležitou roli při výstavbě a osázení místních zahrad. Nejznámější zahrady se nacházejí v paláci San Anton Palace v Attard. Zahrada je domovem nekonečného množství unikátních druhů stromů a vytváří tak nádherné okolí paláce. Buskett Gardens také vděčí za svoje založení rytířům, kteří sem nechali dovést také divoká prasata z Francie. Buskett Gardens bylo hlavní loveckou oblastí.
Některé zahrady jako Lower a Upper Baracca Gardensve Vallettě jsou situovány na historických baštách a kromě nádherných a unikátních rostlin poskytují turistům ještě bonus v podobě úžasných výhledů na moře a přístavy. Některé zahrady jsou umístěny přímo v srdci rušných měst a vesnic a jsou tedy oázami klidu mezi budovami.


Zajímavé odkazy

Mapa Středozemí
Politická mapa Malty
Reliéfní mapa Malty