Malawi - Zájezdy - Last Minute

Základní údaje
Oficiální název: Malawská republika
Hlavní město: Lilongve
Rozloha: 118480 km2
Počet obyvatel: 11651239
Hustota zalidnění: 90 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT + 2 h
Administrativní dělení: 3 regiony s 24 distrikty
Nezávislost od: 6. července 1964
Měna: malawiská kwacha (MK) =100 centů
Úřední jazyk: angličtina
Rozloha vodní plochy: 24400 km2
Rozloha pevniny: 94080 km2
Státní vlajka a mapa:
Délka hranic: 2881 km
Sousedící země: Zambie, Tanzanie, Mosambik
Průměrný věk muže: 16
Průměrný věk ženy: 16
Hrubý domácí produkt na osobu: 180$
Průmyslová odvětví: zpracování bavlny, čaje, výroba mýdla
Zemědělství: pěst. kukuřice, brambory, manioku, podzemnice olené, rýže, zeleniny, trop. ovoce, tabáku, čajovníku, cukr. třtiny, chov skotu, koz, prasaz, ovce, drůbeže, rybolov
Nejvyšší hora: Sapitwa (3.000 m)
Nejnižší bod: 37 m n. m
Nejdelší řeka: Shire (400 km)
Největší město: Blantyre (450.000 obyvatel)
Železnice v km: 797
Silnice v km: 28400
Přístaviště: Chipoka, Monkey Bay, Nkhata Bay, Nkhotakota, Chilumba
Náboženská příslušnost: rímští katolíci 27%, protestanté 34%, muslimové 16%Informace

Přírodní podmínky
Reliéf Malawi je ovlivněn velkou africkou příkopovou propadlinou, která zemí prochází ve směru ze severu na jih. Území je tedy kopcovité a hornaté, velká část země je pokryta jezerem Nyasa (jezero Malawi), třetím největším jezerem v Africe. Podnebí je tropické monzunové. Během listopadu až dubna zde spadne velké množství srážek, zima je naproti tomu suchá. Typickým vegetačním pokryvek jsou savany a horské stepi. Na severu se vyskytují také tropické lesy.
Historie
Na březích jezera Nyasa byly nalezeny důkazy o osídlení již z doby kamenné. Asi kolem roku 1000 n.l. se zde přistěhovali Bantuové. V 16. století zde existovalo relativně silné království Malawi, po kterém nese země své jméno. Oblast byla částečně pod arabským kulturním vlivem, v 17. století se do Malawi dostali první portugalci, ale o obrovském jezeře neměli ani potuchy až do roku 1859, kdy k jeho břehům dorazil legendární skotský objevitel David Livingstone. Britové začali zřizovat první misie a obchodní stanice v roce 1876, od roku 1883 zde sídlí britský konzul. Následné boje s arabskými otrokáři a strach z portugalské expanze ze sousedního Mozambiku vedl k sérii jednání Britů s náčelníky domorodých obyvatel, což vedlo k vytvoření britského protektorátu (Nyasaland Districts Protectorate). Kvůli špatnému chování evropských osadníků vznikaly nepokoje a sílilo hnutí za samostatnost. V 19. století nastala územní expanze zuluských kmenů. V letech 1953 až 1963 bylo Malawi zapojeno do Federace Rhodesia a Ňaska. V roce 1964 vzniklo samostatné Malawi. V roce 1994 se konaly první pluralitní volby, v nichž byla až do té doby jediná autokraticky vládnoucí strana poražena.
Zajímavá místa
Určitě stojí za to navštívit hlavní město Lilongwe, příjezerní Nkhata Bay nebo národní park Liwonde. Velmi populární je také výstup na horu Mulanje. Ostrovy Chizumulu a Likoma nabízejí pěkné pláže a možnost šnorchlování.
Převzato z cestovatelského serveru Dalky.cz


Zajímavé odkazy

Mapa Malawi