Řecko - navigace
     
zájezdy Řecko Hotely a ubytování Řecko
Last minute Řecko Informace Řecko
Víza Řecko Fotogalerie Řecko
Mapy a průvodce Řecko Recenze hotelů Řecko
Diskuze Řecko Okružní plavby ŘeckoŘecko - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Řecká republika
Hlavní město: Athínai
Rozloha: 131940 km2
Počet obyvatel: 10665989
Hustota zalidnění: 78.6 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT + 2 h (+ 3 h v létě)
Administrativní dělení: 13 oblastí a autonomní Athos
Nezávislost od: 11. června 1975
Měna: Euro
Úřední jazyk: řečtina
Rozloha vodní plochy: 1140 km2
Rozloha pevniny: 130800 km2
Délka hranic: 1228 km
Délka pobřeží: 13676 km
Sousedící země: Turecko, Makedonie, Bulharsko, Albánie
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk muže: 40
Průměrný věk ženy: 38
Relativní podíl městského obyvatelstva: 66
Hrubý domácí produkt na osobu: 11960$
Nezaměstnanost: 11 % (1999)
Průmyslová odvětví: chemický, strojírenský, potravinářský, textilní prům.
Zemědělství: pěst. cukrovky, brambor, slunečnice, tabáku, bavlníku, rajčat, melounů, citrusů, broskví, vinné révy, olivovníku, chov bource morušového, včelstva, ovcí, koz, prasat a skotu, rybolov
Přírodní zdroje: uhlí, lignit, bauxit, železná ruda, olovo, zinek, magnezit bentonitu, mramor
Nejvyšší hora: Olympos - 2.917 m n. m
Nejnižší bod: Středozemní moře - 0 m n. m
Nejdelší řeka: Aliákmon (297 km)
Největší město: Athínai (3.200.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: občasné zemětřesení
Železnice v km: 2571
Silnice v km: 117000
Přístaviště: Alexandroupolis, Elefsis, Irakleion (Crete), Kavala, Kerkyra, Chalkis, Igoumenitsa, Lavrion, Patrai, Peiraiefs (Piraeus), Thessaloniki, Volos
Vojenská služba: ve věku 21 let
Náboženská příslušnost: muslimové 1%, ostatní 0%, rectí pravoslavní 96%

FOTOGALERIE - ŘeckoZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Řecko
Řecko leží v jižní části Balkánského poloostrova. Na severu hraničí s Albánií, bývalou jugoslávskou republikou Makedonií a Bulharskem, na východě hraničí s Tureckem. Poloostrov, na kterém leží většina řeckého území je obklopen více než 1400 ostrovy z čehož je asi 170 bydlených. Ostrovy se dělí do 6 hlavních skupin (Kyklady, Jónské ostrovy, Egejské ostrovy, Sporady...). Asi 4/5 vnitrozemí Řecka je hornatá s průměrnou nadmořskou výškou kolem 1500 m. Přesto že severní oblasti země neustále pokrývají lesy, kácení, nadměrná pastva a lesní požáry způsobily silné odlesnění zbytku země. Přesto je Řecko velmi bohaté na přírodní krásy - roste zde více než 6000 různých rostlinných druhů.
Historie
Řecko se pyšní kulturním bohatstvím navazující na historii dlouhou více než 5000 let. Ve středozemí došlo v ranném starověku (3000 - 1200 let př.n.l.) k rozkvětu tří význačných civilizací - kykladské, mínojské a mykénské. Do této doby spadají události popsané v Homérových eposech o Trójské válce a Odysseových cestách. Asi v 11. stol. př.n.l. došlo k úpadku těchto kultur, zejména díky změnám obchodních tras ve středozemí a díky invazi Dórů, kteří se do oblasti začali tlačit ze severu. Od 8. století př. n. l. vznikají na řeckém území první městské státy, nejmocnějšími z nich se stávají Athény a Sparta. Nastává zlatý věk řecké vzdělanosti a kultury, který končí až tzv. peloponéskými válkami (431-404 n.l.) mezi Spartou a Athénami (kdyby chěl někdo znát výsledek - vyhrála to Sparta).
Díky svému zaujetí válčením mezi sebou si řekové nevšimli toho, že jim na severní hranici vyrostlo silné makedonské království pod vládou Filipa II. Filip využil nejednoty Řeků a zemi dobyl. Po jeho zavraždění přešla veškerá moc i ambice na jeho syna Alexandra, který ve výbojích pokračoval. Alexandr se svou armádou vpochodoval do malé Asie, svrhl Perskou říši a dostal se až na území dnešního Afgánistánu a Indie, čímž rozšířil řeckou kulturu i do těchto vzdálených oblastí.

Roku 205 př.n.l. se Řecká území stávají provincií Říma. Po rozdělení Římské říše na východní a západní řást připadá Řecko pod správu říše Byzantské. Po dobytí Konstantinopole Turky (1453) se postupně dostává do osmanského područí i zbytek řeckého území. V této době došlo k celkovému úpadku, avšak tradiční způsob venkovského života společně s ortodoxním křesťanstvím pomohl uchovat pojem o řecké kultuře a historii. Snahy o samostatnost vyvrcholily v letech 1821 - 1832 řeckou válkou za nezávislost, která byla silně podporována romantickými nadšenci z celé Evropy (mimo jiné např. lord Byron, P. B. Shelly, J. W. Goethe). Boj však byl nejednotný a válka skončila pouze díky intervenci evropských mocností Ruska, Francie a Velké Británie. Po ukončení války byla těmito mocnostmi vytvořena v zemi monarchie a na trůn usedl Otto Bavorský. Roku 1864 byla přijata nová ústava, která zemi definovala jako konstituční monarchii se silnými omezeními královských pravomocí.

V období I. světové války bylo řecko na straně spojenců. Řecká vojska okupovala Thrácii. Po ukončení války (v r. 1923) poslal ministerský předseda Venizelos armádu do oblasti Smyrny (pod správou Turecka), aby "osvobodila" tamnější řeckou menšinu. Celá akce dopadla pro Řeky katastrofálně, vojsko bylo poraženo a výsledkem byl obrovský exodus obyvatelska řeckého původu z tureckého území, což velmi zhoršilo již tak špatnou sociální a ekonomickou situaci země. Roku 1936 se stal ministerským předsedou generál Metaxas, který nastolil tvrdou fašistickou diktaturu. Přesto však odmítal mít cokoliv do činění s italskými nebo německými fašisty a země stála (politicky) na straně spojenců. Roku 1941 bylo řecké územi obsazeno německými vojsky. Již tradičně se zformovalo silné hnutí odporu proti německé okupaci. Odboj byl rozdělen na dvě navzájem nepřátelská křídla - royalisty podporující předválečný vládnoucí režim a komunisty. Tento stav vedl ke krvavé občanské válce, která začala okamžitě po vyhnání německých vojsk a skončila teprve v roce 1949. Během války došlo k obrovskému odlivu obyvatelstva, mnoho Řeků skončilo například v ČR, kde dodnes existují relativně silné řecké komunity.


Převzato z cestovatelského serveru Dalky.cz


Zajímavé odkazy

Politická mapa Řecka
Reliéfní mapa Řecka
Luxusní Zájezdy - Řecko
Informace o Řecku, katalog hotelů a nabídka zájezdů za skvělé ceny

Průvodci a mapy


Kós...
Kós
149 Kč
Kréta...
Kréta - DVD
99 Kč
Kréta...
Kréta
209 Kč
Lasithi...
Lasithi - Kréta východ - mapa 1:100 000 - č. 92
191 Kč
Korfu...
Korfu
199 Kč
KRÉTA...
KRÉTA - mapa
155 Kč
Korfu...
Korfu - Jónské ostrovy - průvodce
159 Kč
Kréta...
Kréta - Inspirace na cesty
179 Kč
Kréta...
Kréta - mapa s průvodcem
79 Kč
Athény...
Athény - mapa
70 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz