Gruzie - navigace
     
zájezdy Gruzie Hotely a ubytování Gruzie
Last minute Gruzie Informace Gruzie
Víza Gruzie Fotogalerie Gruzie
Mapy a průvodce Gruzie Recenze hotelů Gruzie
Diskuze Gruzie    Gruzie - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Gruzínská republika
Hlavní město: Tbilisi
Rozloha: 69700 km2
Počet obyvatel: 4934413
Hustota zalidnění: 78.9 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT + 4 h
Administrativní dělení: 2 autonomní republiky, 9 oblastí, 1 město
Měna: lari
Úřední jazyk: gruzínština
Délka hranic: 1461
Délka pobřeží: 310 km
Sousedící země: Turecko, Rusko, Ázerbájdžán, Arménie
Průměrný věk muže: 35
Průměrný věk ženy: 32
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk ženy: 32
Hrubý domácí produkt na osobu: 590$
Procento populace, které je gramotné: 99%
Nezaměstnanost: 4,2 % (1998)
Průmyslová odvětví: těžký průmysl, petrochemický, potravinářský, textilní, strojírenský
Zemědělství: pěstování kukuřice, pšenice, brambor, zeleniny, vinařství, ovocnářství, chov skotu, ovcí a koz
Přírodní zdroje: prales, uhlí, železná ruda,
Nejvyšší hora: Mount Shkhara - 5.201 m n. m
Nejnižší bod: Černé moře - 0 m n. m
Nejdelší řeka: Kura (v zemi 500 km)
Největší město: Tbilisi (1.325.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: zemětřesení
Železnice v km: 1612
Silnice v km: 20362
Přístaviště:  Batumi, Poti, Sokhumi
Vojenská služba: ve věku 18 let
Náboženská příslušnost: pravoslavní 83%, muslimové 11%, křesťané 0%ZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Bezpečnost a doporučení turistům
V Gruzii jsou dvě pro cizince nebezpečné oblasti - Abchazie a Jižní Osetie. Gruzínská strana nedovoluje cizincům vstup do těchto oblastí. Ve výjimečných a odůvodněných případech je nutné o povolení předem požádat MZV Gruzie. Pokud cizinec při žádosti o vízum uvede, že hodlá navštívit uvedené oblasti a nemá toto povolení, je mu odmítnuto udělení víza. ZÚ Tbilisi důrazně nedoporučuje českým občanům ani pohyb na území sousedících s těmito oblastmi a v Achmetském lese (na jeho území se nachází Pankinská soutěska), protože se zde pohybují různé kriminální skupiny, od kterých hrozí nebezpečí únosu s cílem získání výkupného. Ze stejných důvodů není bezpečná i návštěva Svanetie. Místa mimo hlavní město Tbilisi se doporučují navštěvovat s místním průvodcem. Cena jeho celodenní služby činí 20 USD.
V ostatních oblastech Gruzie je situace klidná, avšak z bezpečnostního hlediska též poměrně složitá. Je nutné dodržovat zvýšená bezpečnostní opatření a pokud možno jednotlivě nevycházet v nočních hodinách. Dále je nutné mít se na pozoru před kapesními zloději - množí se případy napadení bodnými či sečnými zbraněmi. Pokud občan ČR hodlá cestovat do Gruzie autem, je třeba vždy nechávat auto na hlídaném parkovišti. Krádeže aut jsou v Gruzii zcela běžné. Občané Gruzie se k českým občanům chovají velice přátelsky, nesnášejí však hrubost, kterou tvrdě trestají. Proto doporučujeme vyhýbat se jakýmkoliv projevům hrubosti.
Jídlo a potraviny zakoupené v restauracích střední a vyšší úrovně a supermarketech jsou nezávadné. V letních měsících (červen až září) se nedoporučuje konzumovat ryby. Celoročně se nedoporučuje pít nepřevařenou vodu z vodovodu. Ve městech se dají běžně zakoupit některé zahraniční potraviny a nápoje, včetně českých (např. uzeniny, paštiky, sušenky a juice). Ceny jsou o něco vyšší než v Praze, pro české turisty jsou však dostupné.
V případě, že dojde k vymáhání úplatků policií, je nutné okamžitě informovat ZÚ Tbilisi.
V případě, že dojde k loupežnému přepadení nebo okradení a policejní orgány tvrdí, že se jednalo o ztrátu, je nutné okamžitě informovat ZÚ Tbilisi.

V souladu s pokynem prezidenta Gruzie byl v ústředním aparátu Ministerstva vnitra Gruzie vytvořen odbor pro boj s trestnou činností spáchanou vůči cizincům, jehož funkcí je ochrana práv cizinců a diplomatů akreditovaných v Gruzii, operativní reagování na trestné činy, prevence a celková koordinace opatření v tomto směru v Gruzii.
Níže jsou uvedena potřebná telefonní čísla, jakož i rady Ministerstva vnitra Gruzie, jak postupovat v některých situacích:

Ministerstvo vnitra Gruzie
služba - 932300

Adžárská autonomní republika
služba - (8-222) 70247

Department dopravní policie
služba - 950542

Hlavní správa Ministerstva vnitra
služba - 985474, 528180, “horká linka” - 941522

Hlavní správa Kvemo kartli
služba - 934175

Hlavní správa Šida kartli
služba (8-270) 22694, fax: (8-270) 22459

Hlavní správa Kachetie
služba - (8-225) 32994

Hlavní správa Imereti
služba - (8-231) 72429

Hlavní správa Samegrelo-zemo Svaneti
služba - (8-215) 22902, 21466

Hlavní správa Gurie
služba - tel./fax: 990931

Hlavní správa Rača-Lečchumi a Kvemo Svaneti
služba (8-239) 21323

Hlavní správa Samcche-Džavacheti
služba - tel./fax: 940937

Hlavní správa Mccheta-Mtianeti
služba - (8-2732) 2005

1. V případě spáchání trestného činu musí cizinec okamžitě informovat o události příslušné oddělení policie dle výše uvedeného seznamu:

2. Dle možností si pamatovat popis osob, které spáchali trestný čin - oděv, zvláštnosti, dále typ automobilu, SPZ, barvu, druh zbraní a jakým směrem odjely.

3. Pokud cizinec má pocit hrozícího nebezpečí (pronásledování, vyhrožování dopisy nebo telefonáty, omezování atd.), je povinen okamžitě přijmout opatření (obrátit se k orgánu teritoriální policie), současně informovat Ministerstvo vnitra pomocí kontaktního telefonu a též poskytnout informaci ohledně osob.

4. Po spáchání trestného činu musí cizinec aktivně a úzce spolupracovat s vyšetřovatelem a operativní službou s cílem úplného provedení procedurálních a operativních opatření a ustanovení-zadržení zločinců.

5. Při cestování autem po silnicích Gruzie se cizinec musí podřídit pouze pokynům dopravní policie - stacionárním postům: Teleti, Gombori, Natachtari, Mleta, Osiauri, Chevi atd. Též jízdním hlídkám, jejichž příslušníky je možné poznat podle žetonu (žeton je upevněn na hrudi policisty a je na něm jeho fotografie, jméno a příjmení a číslo žetonu).

6. Při cestování autem, při zjištění podezřelých situací, se cizinec musí obrátit za pomocí k nejbližšímu stacionárnímu postu policie, který musí v souladu se “zákonem o policii” poskytnout pomoc všem občanům.

7. V případě havárie se musí cizinec obrátit za pomocí k dopravní policii, současně však musí informovat o události velvyslanectví svého státu, misi nebo zastoupení.

8. Zastávku na odpočinek, zvláště v noci, je možné udělat pouze u stacionárních postů dopravní policie nebo na místech, kde je mnoho lidí a jsou osvětlená.

9. Pokud příslušník dopravní policie ( kterého je možné poznat podle žetonu) dává signál zastavit, je nutné se mu podřídit.

10. Při podezřelých postupech ze strany policistů může občan nezastavit, ale závazně musí zastavit na nejbližším stacionárním postu dopravní policie a informovat o podezřelých okolnostech.

11. Při porušení pravidel silničního provozu se musí cizinec podřídit požadavku policie zastavit a policista je povinen vysvětlit druh přestupku a výši pokuty podle administrativního kodexu. (Pokutu je možné zaplatit na místě nebo v bydlišti.)

12. V otázkách ochrany soukromého vlastnictví a osobnosti se obracejte na department policie ochrany Ministerstva vnitra, který vybere přijatelné varianty ochrany soukromého vlastnictví. Adresa: Tbilisi, alej Davida Agmašenebeli, 11. km. Tel.: 966316.

13. V případě nezákonného postupu ze strany policistů se obracejte ke službě odboru pro boj s trestnou činností vůči cizincům Ministerstva vnitra (tel.: 920986), službám teritoriálních orgánů Ministerstva vnitra.


Vzhledem k rychle se měnícím informacím týkajícím se pobytových pravidel a omezení se doporučuje spojit se před zamýšlenou cestou se ZÚ Tbilisi.

Celní a devizové předpisy
Gruzínské zákony neomezují vývoz a dovoz valut ani GEL. Při vývozu většího množství valuty v hotovosti však někdy gruzínská celní služba požaduje potvrzení o nabytí. Pro vývoz uměleckých předmětů (jakékoliv hodnoty) a předmětů z drahých kovů je nutné povolení Ministerstva kultury..

Zdravotnictví a důležitá čísla
Důležitá tel. čísla:
Policie 02 nebo 952007
Hasiči 01 nebo 953295
Lékařská záchranná služba 03
KO MZV Gruzie 989422

MZV Gruzie - horká linka pro cizince (24 h denně) 92 09 86

Informace: MZV ČR


Průvodci a mapy


Kavkaz...
Kavkaz - Armenie,Azerbajdžán,Gruzie
215 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz