Antigua a Barbuda - navigace
     
zájezdy Antigua a Barbuda Hotely a ubytování Antigua a Barbuda
Last minute Antigua a Barbuda Informace Antigua a Barbuda
Víza Antigua a Barbuda Fotogalerie Antigua a Barbuda
Mapy a průvodce Antigua a Barbuda Recenze hotelů Antigua a Barbuda
Diskuze Antigua a Barbuda Okružní plavby Antigua a BarbudaAntigua a Barbuda - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Antigua a Barbuda
Hlavní město: Saint John´s
Rozloha: 443 km2
Počet obyvatel: 67897
Hustota zalidnění: 152 lidí na km2
Státní zřízení konstituční monarchie s dvoukomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GTM - 4 h
Administrativní dělení: 6 farností a 2 dependence
Nezávislost od: 1. listopadu 1981
Měna: východokaribský dolar (EC) =100 centů
Úřední jazyk: angličtina
Rozloha pevniny: 443
Délka pobřeží: 153
Průměrný věk muže: 28
Průměrný věk ženy: 29
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk ženy: 29
Relativní podíl městského obyvatelstva: 39
Hrubý domácí produkt na osobu: 8200$
Počet km silnic na 1000 m2 půdy: 2648
Procento populace, které je gramotné: 89%
Nezaměstnanost: 21 %
Průmyslová odvětví: bankovnictví, cestovní ruch
Zemědělství: pěstování tropického a subtr. ovoce, bavlník, chov skotu a ovcí
Přírodní zdroje: pěstování bavlny, ovoce, zeleniny, banánů, kokosových ořechů, manga, okurek, cukrové třtiny,
Nejvyšší hora: Boggy Peak - 405 m n. m
Nejnižší bod: Karibské moře - 0 m n. m
Největší město: Sain John´s (40.000obyvatel)
Přírodní nebezpečí: častý výskyt hurikánů, tropické bouře
Železnice v km: 77 km
Silnice v km: 250 km
Přístaviště: Saint John´s
Náboženská příslušnost: rímští katolíci 10%, protestanté 42%, anglikáni 45%>> Objednávka Víz, vízum Antigua a Barbuda <<


ZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Přírodní podmínky
Antigua a Barbuda jsou dva blízké ostrovy (vzdálené 40 km), ležící v severovýchodní části Karibského moře v souostroví Malých Antil. Antigua a Barbuda leží asi 480 km východně od Portorika. Ostrov Antigua má mírně zvlněný terén s nejvyšším vrcholem (Boggy Peak, 472 m) v jihozápadní části ostrova. Pobřeží je velmi členité se spoustou nádherných pláží v krytých zátokách. Barbuda je nízký plochý korálový ostrov, maximální elevace dosahuje asi 140 m. Díky silnému odlesnění ostrovů v období zakládání plantáží cukrové třtiny tvoří dnes vegetační pokryv vnitrozemí ostrovů převážně suchomilná křovinná vegetace. Původní deštný prales je dnes možno najít pouze v rezervaci na ostrůvku Guiana. Pobřeží Antiguy je hustě zarostlé mangrovem - zdejší mangrovový ekosystém je čtvrtý nejrozsáhlejší na Malých Antilách.

Klima je velmi teplé. Nejvhodnější doba pro návštěvu (samozřejmě nejdražší turistická sezóna) je během suchých zimních měsíců (leden - březen), kdy průměrné denní teploty dosahují 27°C. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, s teplotami pravidelně přesahujícími 30°C. V období září a října nastává období dešťů, které však není nijak dramatické.

Historie
Prvními obyvateli ostrova byli Arawakové, kteří vybudovali trvalá sídla na obou ostrovech někdy na samém přelomu prvního tisíciletí. Tito mírumilovní zemědělci však byli vyhnáni kolem roku 1200 n.l. Kariby, kteří zničili původní kulturu Arawaků, sami však ostrovy trvale neosídlili. Prvním evropanem, ktarý ostrov Antigua uviděl byl Kryštof Kolumbus v roce 1493. Prvními kolonizátory byli Britové, kteří roku 1632 založili osadu Parham na východní straně ostrova. Osadníci začali pěstovat tabák a indigo, ale díky přesycenosti trhu neměli moc velký úspěch. Roku 1674 na Antiguu dorazil Sir Christopher Codrington a založil zde první plantáž cukrové třtiny. Ke konci století již plantážní ekonomika dobře fungovala, po cukru byla velká poptávka. Byly vymýceny téměř všechny lesy ve vnitrozemí postrova a bylo dovezeno velké množství otroků z Afriky. Aby bylo možno otroky uživit, Codrington pronajal od Britské koruny i ostrov Barbuda, aby na něm mohl pěstovat potraviny. Na začátku 19. století ceny cukru poklesly, což znamenalo obrovské problémy pro většinu plantáží na ostrově. Konec klasických plantáží ale přišel teprve se zrušením otroctví v roce 1834. Nyní svobodní osadníci se přesunuli do osad na pobřeží a na práci se nechávali najímat za mzdu, jejich ekonomická a sociální situace byla však i nadále velmi špatná.

Během II. světové války začal stavební boom, který pokračoval i v poválečných letech se vzrůstajícím turistickým ruchem, který konečně začal vylepšovat ekonomiku ostrova. Po téměř 300 letech koloniální nadvlády získala Antigua a Barbuda v roce 1967 částečnou nezávislost na Britském impériu, úplné nezávislosti bylo dosaženo v roce 1981. Od té doby turismus rychle vzrůstá. V roce 1995 utrpěly oba ostrovy obrovskou ránu v podobě hurikánu Luis, který téměř zničil celý povrch ostrova, více než 3/4 obyvatel přišly o přístřeší, ztráty byly vyčísleny na 375 milionů USD. Obnova ostrovní ekonomiky je sice pomalá, ale většina budov a infrastruktury již byla rekonstruována, takže hotely mají opět otevřeno...

Zajímavá místa
Antigua nabízí obrovské množství pláží, místní cestovky razí slogan "365 pláží - na každý den v roce jedna". Téměř všechny pláže jsou chráněny korálovými prahy, takže voda je relativně klidná a všechny pláže by měly být veřejně přístupné. Nejznámějšími a nejnavštěvovanějšími místy jsou Dickenson a Runaway na východním pobřeží, Deep Bay a Hawksbill Beach na západ od St John's a Darkwood Beach na jih od Jolly Harbour. V oblasti English Harbour jsou velmi populární Galleon Beach a Pigeon Beach. Některé pláže (obzvláště jejich klidnější okraje) jsou oblíbenými místy pro topless nebo nudisty - patří sem okraje Dickenson Beach nebo části Hawksbill Beach.

Antigua také nabízí perfektní potápěčské lokality - korálové útesy, riftové stěny a když se budete snažit, i nějaký vrak by se našel. Další oblíbenou zábavou domorodců je lov ryb, můžete se zůčastnit tzv. game fishing, sportovního ryboloveckého safari na mečouny nebo obří tuňáky.

Barbuda je mnohem klidnější než Antigua, turistů je zde méně, nabídka služeb chudší. Nalézá se zde obrovská kolonie mořských fregatek, která láká milovníky ptáků z celého světa. Samozřejmě zde naleznete i překrásné pláže a místa na šnorchlování a potápění.

Převzato z cestovatelského serveru Dalky.cz© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz