Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
Fidži - navigace
     
zájezdy Fidži Hotely a ubytování Fidži
Last minute Fidži Informace Fidži
Víza Fidži Fotogalerie Fidži
Mapy a průvodce Fidži Recenze hotelů Fidži
Diskuze Fidži    Fidži - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Fidžijská republika
Hlavní město: Suva
Rozloha: 18 km2
Počet obyvatel: 775
Hustota zalidnění: 44 lidí na km2
Státní zřízení republika s více stranami a jednokomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT + 12 h
Administrativní dělení: 4 oblasti se 14 provinciemi a dependence Rotuna
Nezávislost od: 10. října 1970
Měna: fidžijský dolar (Vt) =100 centimů
Úřední jazyk: angličtina, fidžijština
Délka pobřeží: 1129 km
Průměrný věk muže: 24
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk muže: 24
Průměrný věk ženy: 23
Hrubý domácí produkt na osobu: 2310$
Nezaměstnanost: 5,4 %
Průmyslová odvětví: zpracování zem. plodiny a ryb, výroba cementu, plastů, textilní průmysl
Zemědělství: pěstování cukr. třtiny, kokosové palmy, tropického ovoce, manioku, rýže, jamy a kukuřice, chov skotu, prasat, drůbeže, rybolov
Přírodní zdroje: dřevo, ryby, stříbro, zlato, železná ruda
Nejvyšší hora: Tomanivi (1.323 m)
Největší město: Suva (145.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: ničivé cyklóny
Železnice v km: 597
Silnice v km: 3440
Přístaviště: Lambasa, Lautoka, Levuka, Malau, Savusavu, Suva, Vuda
Vojenská služba: ve věku 18 let
Náboženská příslušnost: muslimové 8%, hinduisté 38%, sikhové 1%, křesťané 53%

FOTOGALERIE - FidžiZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Fidži Fidži Když se podíváte na mapu Melanésie a Polynésie, budete mít dojem, že vedle Austrálie, Nové Guineje a Nového Zélandu někdo mezi rovník a obratník Kozoroha rozsypal korálky různých velikostí – od větších až po úplně nepatrné. Tak na první pohled působí ostrovy v této oblasti, ať už jsou to Cookovy nebo Šalamounovy ostrovy, Vanuatu nebo Tongo. Uprostřed této změti leží souostroví Fidži – tropický ráj složený z 333 ostrovů a atolů, vyhledávaný turisty z celého světa.

Fidži Poloha souostroví mezi Polynésií a Melanésií předurčila ostrov jako místo střetávání a prolínání dvou odlišných kultur a další zkouškou byl pak příchod Evropanů, britská kolonizace a setkání s křesťanstvím. Fidžijci prošli všemi těmito obdobími, aniž by ztratili svoji osobitou kulturu, svoje dávné tradice a zvyky. Snad jen příliv obyvatel indického původu, kteří byli přiváženi v době britské kolonizace na třtinové plantáže, zapříčinil dlohotrvající problém neshod mezi etnickými Fidžijci a potomky indických přistěhovalců. Z toho jasně vyplývá, jak může jakýkoli násilný zásah do přirozeného vývoje v budoucnu způsobit závažné problémy. A o ostrovech, které se na rozdíl od kontinentu vyvíjejí samostatně bez okolních vlivů, to platí dvojnásob. Není náhodou, že zde vyhynula řada endemických druhů fauny i flory. Spolu s prvními přistěhovalci totiž přišli i tvorové, kteří křehký ostrovní ekosystém obrátili naruby, ať už to byli psi, kočky, prasata, kozy nebo krysy. Naštěstí řada endemických druhů přežila a dochovala se až do dnešních dnů.

Fidži Právě příroda Fidži představuje největší lákadlo pro turisty, kterých sem přijíždí rok od roku více. Křišťálově průzračné moře, jedny z nejrozsáhlejších korálových útesů na světě, osídlené obrovským množstvím mořských živočichů všech barev a tvarů, bílý písek v pohádkových lagunách, deštný prales s nádhernou faunou i florou, včetně mnoha endemických druhů... To všechno Fidži nabízí svým návštěvníkům a nejenom to! Žijí tu úžasní milí lidé se svojí starodávnou kulturou, tradičními obřady a zvyky. Nechce se ani věřit, že zdejší obyvatelé vždy tak přívětiví nebyli a že díky jejich zálibě v konzumaci většiny návštěvníků získaly ostrovy název, který rozhodně turistickému ruchu ani v tehdejším měřítku nesvědčil. Lidožroutství zde bylo ještě v 19. století tak intenzivně praktikováno, že evropský název pro souostroví zněl - Kanibalské ostrovy. Dnes tuto nechvalně proslulou kapitolu fidžijských dějin připomínají jen různé suvenýry, které se těší mezi turisty velké oblibě. Návštěva fidžijské vesnice patří k zážitkům, na které se nezapomíná. I když se stali křesťany, Fidžijci na venkově žijí stále v tradiční společnosti, kde rozhoduje náčelník vesnice, a je to právě on, kdo vám musí povolit vesnici navštívit. Pokud dodržíte určitá pravidla ohledně oblečení a chování, můžete se zúčastnit přípravy tradičního jídla lovo a především obřadu pití nápoje kava-kava neboli rituálu yagona. Tento slavnostní obřad pití zvláštního nápoje s povzbuzujícími účinky má svá starodávná pravidla a hraje ve fidžijské kultuře jednu z hlavních rolí.

Ideální období k návštěvě je mezi květnem a říjnem, ale ani v ostatních měsících nemusí pršet, protože počasí na menších ostrovech bývá mnohem sušší než na hlavních ostrovech Viti Levu a Vanua Levu. Na ostrovech se velmi dobře domluvíte anglicky.

Fidži Fidži Strávit dovolenou na těchto nádherných ostrovech se stává snem každého, kdo touží poznat skutečnou exotiku. Směřují sem především lidé, kteří milují moře, potápění, šnorchlování, surfing, jízdu na kanoích, yachting a řadu dalších vodních sportů. Podmínky zejména pro potápění jsou ty jedny z nejlepších na světě. Na své si přijdou i milovníci slunění na plážích pokrytých oslnivě bílým pískem ve stínu palem a plavání v mělkých průzračných lagunách ve vodě teplé 25 až 28 stupňů po celý rok. Souostroví Mamanuca a Yasawa patří k nejvyhledávanějším lokalitám na Fidži. Příznivci trekkingu budou nadšeni výlety do fidžijských sopečných pohoří porostlých deštným pralesem, která tvoří vnitrozemí skoro všech větších ostrovů. Zkrátka nepřijdou ani milovníci historie, kteří mohou vyrazit na ostrov Ovalau do města Levuky, kde se zastavil čas v polovině 19. století nebo na další místa na ostrovech. Hlavní ostrov Viti Levu nabízí řadu zajímavých výletů. Zvláštní nabídky připravují místní resorty pro snoubence, velké oblibě se tady těší především svatby ve fidžijském stylu v tradičních oděvech na břehu moře. Romantický sen je skutečně pojmem, který by se mohl spolu s výrazy exotický ráj nebo tropický zázrak stát synonymem pro slovo Fidži. Není náhodou, že právě na Yasawském souostroví Brooke Shieldsová prožívala ztroskotání a život uprostřed tropického ostrova ve filmu Modrá laguna a na ostrově Taveuni vznikalo pokračování tohoto slavného filmového díla. Ostrovy jsou mezi filmaři oblíbeny díky svojí skutečně nebývalé kráse, která evokuje představu exotiky a dobrodružství. I Tom Hanks zde bojoval s nádhernou, ale drsnou přírodou, ve filmu Trosečník.

Fidži je prostě snem každého turisty milujícího exotiku.
Jedinou překážkou tak zůstává vzdálenost, která nás od Fidži dělí. Ze Sydney v Austrálii poletíte na Fidži 4 hodiny a z Los Angeles v USA vám cesta zabere 10 hodin.

Díky tomu zůstane pro většinu z nás návštěva ostrovů asi opravdu jen krásným tropickým snem. Pokud byste se však rozhodli prožít nevšední dovolenou na druhém konci světa, rozhodně nebudete litovat!Fidži Fidži

Zajímavé odkazy

Detailní mapa
Mapa Fidži
Státní symboly

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz