Etiopie - navigace
     
zájezdy Etiopie Hotely a ubytování Etiopie
Last minute Etiopie Informace Etiopie
Víza Etiopie Fotogalerie Etiopie
Mapy a průvodce Etiopie Recenze hotelů Etiopie
Diskuze Etiopie    Etiopie - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Etiopie
Hlavní město: Addis Abeba
Rozloha: 1127130 km2
Počet obyvatel: 66557553
Hustota zalidnění: 54 lidí na km2
Státní zřízení přechodná vláda s jednokomorovým zákonodárným sborem
Administrativní dělení: 9 regionů
Měna: birr (ETB) =100 centů
Úřední jazyk: amharština
Rozloha vodní plochy: 7444 km2
Rozloha pevniny: 1119683 km2
Délka hranic: 5238 km
Sousedící země: Súdán, Somálsko, Keňa, Eritrea, Džibutsko
Průměrný věk muže: 17
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk muže: 17
Průměrný věk ženy: 17
Hrubý domácí produkt na osobu: 100$
Procento populace, které je gramotné: 36%
Průmyslová odvětví: zpracování domácích surovin
Zemědělství: pěstování ječmene, pšenice, prosa, luskovin, brambor, zeleniny, lnu, cukr. třtiny, bavlníku, olejnin, kávovníku, chov dobytka,
Přírodní zdroje: vápenec, sůl
Nejvyšší hora: Ras Dašan - 4.620 m n. m
Nejnižší bod: Denakil Depression- 116 m n. m
Nejdelší řeka: Abaj (modrý Nil) (v zemi 1.600 km)
Největší město: Addis Abeba (2.150.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: vulkanické erupce, zefmětřesení, sucha
Železnice v km: 681
Silnice v km: 31571
Vojenská služba: ve věku 18 let
Náboženská příslušnost: muslimové 85%>> Objednávka Víz, vízum Etiopie <<


ZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Bezpečnost a doporučení turistům
Etiopie je lidnatá země s velkým turistickým potenciálem (přírodní krásy i historické památky), ale s nepříliš vyvinutou infrastrukturou, takže většina návštěvníků jsou spíš dobrodružně založení jedinci.

Cizinec bývá překvapen odlišným označením času. Etiopie stále používá juliánský kalendář (podobný ruskému), v textech značený jako Ethiopian Calendar (E.C.). Ve srovnání s naším kalendářem je zpožděn zhruba o sedm let a osm měsíců.

Prakticky žádný pohyb není možný bez anglicky mluvícího etiopského průvodce.

Veřejným shromážděním, zvláště pokud hrozí policejní zásah, je lépe se vyhnout. Fotografovat a natáčet ozbrojené síly a některá citlivá místa, jako jsou vládní budovy v Addis Abebě (tedy prakticky celé centrum města) a veškeré mosty a přehrady a jejich okolí, je výslovně zakázáno (zabavení filmu je nejmenším trestem). Zdvořilost vůči ozbrojencům a jiným autoritám je na místě, což samozřejmě nevylučuje pevný postoj (například při snaze zachránit zabavovaný fotoaparát). Za používání videokamery se na řadě turisticky zajímavých míst vybírají vysoké poplatky, často několikrát převyšující vstupné do objektu. Fotografování a filmování lidí je lepší domluvit předem (a počítat se symbolickým bakšišem pro "objekt") a po případném projeveném nesouhlasu raději dále nepokračovat.

Je nutné zachovávat minimální bezpečnostní standardy, jako nejezdit po setmění, vyhýbat se liduprázdným místům, v případě výletu do odlehlých končin předem konzultovat místní policii. Policie mimo hlavní město celkem dobře funguje jako zdroj informací, zda cesty jsou zrovna bezpečné (ve dne, protože v noci jsou prakticky všechny nebezpečné).

Kapesní krádeže a pouliční loupeže ve větších městech nejsou vyloučeny (proslulé jsou addisabebské centrum nebo tržiště Merkato), lze jim však částečně předejít nezbytnou opatrností: nechodit individuálně po ulicích (zejména v noci), nenechávat věci bez dozoru, šperky a jiné cenné předměty raději schovat do hotelového trezoru a do ulic vycházet bez nich.

Doporučuje se konzervativním oblečení: tedy raději žádné šortky ani trička bez rukávů. Místní ženy, například, nerady ukazují nohy na veřejnosti: krátké sukně (nad kolena) - stejně jako velké výstřihy - nosí prakticky výhradně ženy a dívky lehčích mravů.

Kouření na veřejnosti není příliš rozšířené. Alkohol různých značek, místních i zahraničních, je hojně ke koupi, na venkově však převládají tradiční místní nápoje - tella (slabé pivo z ječmene nebo kukuřice) a medovina zvaná tej [tedž]. Na vzestupu je žvýkání listů kátu, lehce stimulující drogy.

Až na občasné výjimky je dostatek čerpadel a pohonných hmot pro automobily. Mimo hlavní město si čerpadla účtují přirážku.

Banky mají otevřeno od pondělí do pátku nejčastěji 8.00-11.00 a 13.00-15.00 hod., v sobotu 8.00-11.00 hod., a jejich síť po celé zemi vypadá dostatečná, avšak pro různé platby při cestách po venkově je výhodné mít zásobu etiopské měny, zejména menších bankovek. .

Z hygienického hlediska nezávadné je stravování ve slušných restauracích. Jinak je dobré řídit se starou koloniální moudrostí, že se nemá jíst nic, co nelze uvařit nebo oloupat. I tekoucí vodu, zejména mimo mezinárodní hotely v Addis Abebě, je nutno převařovat nebo nahrazovat balenou v lahvích, případně minerální vodou místní značky Ambo. Pozor také na led (například do whisky) z neprověřených zdrojů.

Nejčastější a nejjednodušší doprava do Etiopie je letecká. Při odletu z Addis Abeby se platí letištní poplatek 20 USD.

Rozmáhají se příjezdy turistů vlastními (nebo jinde v Africe najatými) terénními vozy cestou z Keni do Súdánu nebo opačně. Podle striktních předpisů, které se ne vždy dodržují, musí turista předem napsat žádost na Road Transport Authority v Addis Abebě (P.O.Box 2504, fax 510715, tel. 156338, 510244), v níž uvede oba hraniční přechody (příjezdu a výjezdu), dobu, po kterou se v Etiopii zdrží, SPZ, číslo motoru a šasi. Pro delší dobu musí mít každý cizí automobil na etiopském území dočasnou poznávací značku. Vydává ji na základě speciální žádosti Transport & Communications Bureau v Addis Abebě (tel. 614 690) na jeden měsíc s možností prodloužení; původní SPZ zůstane v úřední úschově. Nutná je pojistka a carnet de passage, do kterého se musí zapsat i dovezené náhradní díly větší hodnoty. Mezinárodní řidičské průkazy v Etiopii neplatí, ale mohou (stejně jako národní řidičský průkaz s anglickým překladem) posloužit pro vydání etiopského řidičského průkazu. Vydává ho Road Transport Authority v Addis Abebě a bez něj teoreticky nelze v Etiopii řídit.

Turisté si mohou na cesty po zemi také najmout terénní vůz i s řidičem od některé z řady addisabebských cestovních kanceláří. Doporučuje se volit raději tuto cestu.

Celní a devizové předpisy
Etiopské předpisy povolují dovoz 20 balíčků cigaret, 250 gramů tabáku, 2 litry tvrdého alkoholu, 6 kusů kosmetiky a textil a ošacení a další věcí pro osobní potřebu (ne k obchodním účelům). Elektronika (např. videokamera, počítač) se při vstupu do země přihlašuje a zpětný vývoz je kontrolován. Platí zákaz vývozu přírodnin, církevních a kulturních památek a uměleckých děl; speciální povolení k vývozu vydává po důkladné kontrole zakoupených věcí Národní muzeum v Addis Abebě.

Dovoz valut není omezen. Národní měnou je etiopský birr (ETB) a podle předpisů není povolen vývoz větší částky než 150 ETB. Návštěvníci by měli deklarovat veškerou dovezenou měnu v devizovém prohlášení (Currency Declaration Form).
Zdravotnictví a důležitá čísla
Povinné je očkování proti žluté zimnici. Doporučuje se i očkování proti břišnímu tyfu, meningokokové meningitidě, tetanu a žloutence A a při delším pobytu i proti žloutence B. Při zhoršení situace v regionu nebo při plánovaném delším pobytu v odlehlých oblastech, se doporučují i další očkování, např. proti choleře nebo vzteklině.

Malárie se vyskytuje v nížinách hlavně v období velkých dešťů (od června do září), nad 2000 m výšky už prakticky ne.

S vodou souvisí i nebezpečí bilharziózy, kterou způsobují vodní červi; s výjimkou jezera Langano je prakticky vyloučeno koupání v přírodních vodách.

Při pobytu v nejvyšších horách, které přesahují 4000 metrů nad mořem, hrozí nebezpečí výškové nemoci. Její příznaky nejsou vyloučeny ani při počátcích pobytu v hlavním městě Addis Abebě, jehož nadmořská výška (2400 metrů, kopce na katastrálním území až 3000 metrů) může být příčinou i jiných zdravotních komplikací, například bolestí hlavy.

AIDS zasahuje už přes pět procent etiopské populace. Jedním z důvodů je značně rozšířená prostituce.

Při menších potížích lze konzultovat nejbližší lékárnu, protože personál je kvalifikovaný a znalý symptomů běžných chorob i angličtiny. Lékařský předpis se většinou nevyžaduje. I mnohé zavedené mezinárodní léky jsou v Etiopii dostupné, ale vzhledem k různým obchodním názvům je nutné znát složení.

Vzhledem k množství Evropanů a Američanů, zejména v hlavním městě, jsou přiměřené podmínky pro poskytování akutní lékařské péče na drahých klinikách, například
Swedish Clinic, P.O. Box 1142, Addis Ababa,
telefon (00 251 1) 71 07 68, tel./fax 71 33 63
mobilní telefon (z Addis Abeby 09) 20 62 91
e-mail: swedish.clinic@telecom.net.et

Existuje několik etiopských soukromých klinik i nemocnic různé úrovně, ale nejlépe dostupná pro Evropany je stále nemocnice ruského Červeného kříže :
Dejazmatch Balcha Memorial Hospital, P.O. Box 94, Addis Ababa,
telefon (00 251 1) 51 61 17, 51 32 05, fax 51 62 63.
I tato nemocnice však má pouze omezené vybavení. Při vážnějších obtížích se doporučuje odlet ze země, jakmile se stav stabilizuje.

Ošetření na klinikách i v nemocnicích se platí v hotovosti.

Důležitá telefonní čísla:
policie 91
záchranná služba 92
hasiči 93


Informace: MZV ČR


Zajímavé odkazy

Politická mapa Etiopie
Reliéfní mapa Etiopie

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz