Alžírsko - navigace
     
zájezdy Alžírsko Hotely a ubytování Alžírsko
Last minute Alžírsko Informace Alžírsko
Víza Alžírsko Fotogalerie Alžírsko
Mapy a průvodce Alžírsko Recenze hotelů Alžírsko
Diskuze Alžírsko    Alžírsko - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Alžírská lidová demokratická republika
Hlavní město: Alžír
Rozloha: 2381740 km2
Počet obyvatel: 32818500
Hustota zalidnění: 12 lidí na km2
Státní zřízení republika pluralitního typu s jednokomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GTM + 1 h
Administrativní dělení: 48 provincií
Nezávislost od: 5. července 1962
Měna: alžírský dinár (DZD) =100 centimů
Úřední jazyk: arabština
Rozloha vodní plochy: 0 km
Rozloha pevniny: 2381740 km2
Délka hranic: 6343 km
Délka pobřeží: 998 km
Sousedící země: Západní Sahara, Tunisko, Niger, Mauritánie, Maroko, Mali, Libye
Průměrný věk muže: 22
Průměrný věk ženy: 22
Státní vlajka a mapa:
Relativní podíl městského obyvatelstva: 56
Hrubý domácí produkt: 38000 miliónů $
Hrubý domácí produkt na osobu: 1550$
Počet km silnic na 1000 m2 půdy: 25
Počet obyvatel na 1 lékaře: 1064
Procento populace, které je gramotné: 62%
Nezaměstnanost: 29 %
Průmyslová odvětví: petrochemický průmysl, hutnictví, výroba oceli, umělých hnojiv a stavebních materiálů
Zemědělství: pěstování pšenice, ječmene, brambor, zeleniny, oliv, palmy datlové a citrusů. Chov ovcí, koz, skotu a velbloudů
Přírodní zdroje: ropa, zemní plyn, fosfáty, rtuť, barevné kovy
Nejvyšší hora: Tahat (2.918 m)
Nejnižší bod: Chott Melrhir - 40 m nad mořem
Nejdelší řeka: Chékiff (679 km)
Největší město: Alžír (2.050.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: v horské oblasti občasná zemětřesení, záplavy v období dešťů
Železnice v km: 3973 km
Silnice v km: 104 000 km
Přístaviště: Algiers, Annaba, Arzew, Bejaia, Beni Saf, Dellys, Djendjene, Ghazaouet, Jijel, Mostaganem, Oran, Skikda, Tenes
Vojenská služba: ve věku 19 let
Náboženská příslušnost: muslimové 100%ZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Alžírsko
Alžírsko je možno rozčlenit zhruba na 4 základní regiony, které procházejí zemí východozápadním směrem. Na severu, podél středozemního pobřeží leží oblast příbřežních planin a nížin označovaná jako Tell. Ta sahá 80 - 120 km do vnitrozemí. Pobřežní planiny se pak prudce zdvihají a přechází do horského pásma Atlasu. Za horskými hřebeny leží pásmo náhorních plošin s vysychajícími slanými jezery - šoty. Poslední a největší oblastí je saharská oblast. Poušť je většinou kamenitá, v místech jako východní nebo západní erg však můžeme nalézt jedny z nejvyšších písečných dun na světě. Nejvyšším místem Alžírska je hora Tahat, ležící v pohoří Ahaggar na jihu země.
Historie
Nejstaršími obyvateli dnešního alžírského území jsou Berbeři - lidé žijící kočovným způsobem života. První známky osídlení jsou z hor Ahaggar (oblast Tassili) - sklaní malby staré až 8000 let. Prvním známým státním útvarem byla Numibia - království vzniklé spojením několika berberských kmenů. Roku 46 př.n.l. dochází k válce mezi berbery a římany, berbeři jsou poraženi a Numibia se stává římskou provincií. Tento stav s menšími přestávkami (vpád Vandalů) trvá až do 7. století n.l. kdy nastává arabská expanze.

Alžírsko se nejprve stává součástí kalifátu Ummájovců, po islamizaci berberských kmenů dochází k osamostatnění a k vytvoření samosprávy. Berbeři pod vedením panovníků dynastie Almoravidů a Almohadovců vytváří mohutnou říši sjednocující většinu severozápadní Afriky i jižního Španělska. Pád dynastie Almohadovců odstaroval ekonomickou soutěž mezi křesťanskými a muslimskými středomořskými přístavy. V této době se ve středomoří obrovským způsobem rozvíjí pirátství a alžírské přístavy jsou nejvyhledávanějším útočištěm pirátů. Když se na začátku 16. století Španělé rozhodli, že už mají pirátů plné zuby, začli obléhat a okupovat muslimské přístavy na africkém pobřeží. Aby se této nepříjemnosti zbavili, požádali alžířané o pomoc otomanskou říši. Turečtí korzáři pak španěly ze severní Afriky vyhnali a Alžír se dostává pod správu Otomanské říše jako nezávislá provincie.

Alžírští piráti tak řádili ve středozemí dále a to až do začátku 19 století, kdy se proti nim postavili američané (1815) a později i britové s holanďany (1816). Roku 1830 bylo pak celé Alžírsko anektováno francouzi a stalo se francouzkou kolonií, což se neobešlo bez krvavého odporu místního obyvatelstva. Francouzi si Alžírsko drželi až do druhé poloviny 20. století. Roku 1954 začala válka za nezávislost, která se táhla více než 10 let. Když si v té době prezident de Gaulle uvědomil, že ji nemůže vyhrát, nabídl alžířanům možnost volby mezi samostatností a jakémsi rovnoprávném svazku s Francií. Tato nabídka sice víceméně ukončila válku za samostatnost, ale prakticky začla válku novou - občanskou. Nabídka se samozřejmě nelíbila francouzkým občanům žijícím v Alžírsku - znamenala pro ně buď návrat do Francie (a ztrátu veškerého majetku), nebo stát se alžírskou menšinou. Alžír se stal samostaným díky referendu v roce 1962.


Převzato z cestovatelského serveru Dalky.czBezpečnost a doporučení turistům
Vzhledem k současné bezpečnostní situaci nelze v žádném případě doporučit individuální turistiku do severní části Alžírska. Za bezproblémové je naopak možné označit individuální cesty do hlavního města a dalších velkých měst (např. obchodní cesty), a to za předpokladu, že cestovatel neopouští hranice města, bydlí v doporučených hotelech a přepravuje se letecky.

Před cestou se důrazně doporučuje informovat se na bezpečnostní situaci v oblasti plánované cesty a po příjezdu do Alžírska uvědomit osobně nebo telefonicky Velvyslanectví ČR v Alžíru o plánované trase cesty.

Na internetové adrese zastupitelského úřadu ČR v Alžíru www.mzv.cz/algiers je zřízena zvláštní kapitola "Bezpečnost při cestách", kde jsou uvedena další konkrétní doporučení pro cesty a pobyt v Alžírsku.

Žádné očkování povinné není, přesto se doporučuje očkování proti hepatitidě typu A, B a proti tyfu, zejména v těch případech, kdy se jedná o delší pobyt nebo v oblastech mimo velká města - vhodné konzultovat lékaře.

Nedoporučuje se fotografování vojenských objektů a uniformovaných osob.

Oficiálním jazykem je arabština, běžně je používána francouzština a v hlavním městě částečně i angličtina.

Silniční poplatky nejsou, síť autoopraven je velká, avšak s nízkou kvalitou služeb. Síť čerpacích stanic je dobrá, problémy se vyskytují pouze s bezolovnatým benzínem.

Obchodní síť a služby poskytované v hotelech vyšší a střední kategorie jsou na dobré úrovni.

Kempinky v pravém smyslu slova neexistují. Volné kempování je velmi nebezpečné.

Celní a devizové předpisy
Na elektroniku (počítač, fotoaparát, videokamera apod.) je vystavováno celní prohlášení s maximální platností na 3 měsíce.

Povolená množství:
- 200 ks cigaret nebo 100 ks cigár nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku,
- 2 litry vína nebo 1 litr alkoholu,
- 50 g parfému nebo 250 ml toaletní vody.

Dovoz drog, válečných zbraní a munice a "zboží, které odporuje dobrým mravům a morálce", je zakázán. Alžírský právní řád nerozlišuje tzv. vědomé či nevědomé držení drog.

Výše dovozu valut do země není omezena, ale valuty je nutno deklarovat při příjezdu. Pro nerezidenty v Alžíru je možno zakoupit letenky a lístky na loď pouze za dináry vyměněné pro tento účel v bance (při nákupu nutné předložit potvrzení o výměně). Kreditní karty není možno při běžných platbách použít, s výjimkou velkých hotelů.

Na podrobnosti dovozu a vývozu se doporučuje dotázat při vyřizování žádosti o vízum.

Zdravotnictví a důležitá čísla
Doporučuje se pojistit úhradu léčebných nákladů v zahraničí, neboť mezi ČR a ADLR neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. O doporučení použití nemocničního zařízení je možno se dotázat Velvyslanectví ČR v Alžíru.

Důležité telefonní linky: 17 - policie, 14 - hasiči - civilní obrana (první pomoc), 19 - informace o telefonních číslech.
soukromá přeprava nemocných (bez lékařského servisu) Exppress - 021736969

Informace: MZV ČRZajímavé odkazy

Politická mapa Alžírska
Reliéfní mapa - Alžírsko

Průvodci a mapy


Alžírsko...
Alžírsko
183 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz