Spojené státy americké - navigace
     
zájezdy Spojené státy americké Hotely a ubytování Spojené státy americké
Last minute Spojené státy americké Informace Spojené státy americké
Víza Spojené státy americké Fotogalerie Spojené státy americké
Mapy a průvodce Spojené státy americké Recenze hotelů Spojené státy americké
Diskuze Spojené státy americké    Spojené státy americké - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Spojené státy americké
Hlavní město: Washington
Rozloha: 9629090 km2
Počet obyvatel: 290342554
Hustota zalidnění: 30 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní federativní prezidentská republika s dvoukomorovým parlamentem - kongresem
Časové Pásmo: GMT - (5-10) h (duben - říjen o 1 h více)
Administrativní dělení: 50 federálních států a distrikt hl. města Washington
Nezávislost od: 4. července 1976
Měna: US dolar (USD) =100 centů
Úřední jazyk: angličtina, španělština
Rozloha vodní plochy: 470131 km2
Rozloha pevniny: 9158960 km2
Délka hranic: 12034
Délka pobřeží: 19924 km
Sousedící země: Mexiko, Kanada
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk muže: 36
Průměrný věk ženy: 35
Hrubý domácí produkt na osobu: 35040$
Procento populace, které je gramotné: 99%
Nezaměstnanost: 4,1 % (1999)
Průmyslová odvětví: elektronický, chemický, potravinářský, farmaceutický prům., výroba kosmetiky, léků a léčiv, umělých vláken, plastů, atd.
Zemědělství: pěst. ječmene, brambor, rý�e, p�enice, kukuřice, luskovin, bavlníku, tabáku, slunečnice, podzemnice olejné, cukr. řepy, ovoce, vinné révy, chmele, chov skotu, prasat, drůbe�e, ovcí, koní, rybolov
Přírodní zdroje: ropa, zemní plyn, uhlí, �elezité rudy, wolframu, stříbra, zlata, niklu, bauxitu, rtuti, vanadu, cínu, apod.
Nejvyšší hora: Mc Kinley - 6.194 m n. m
Nejnižší bod: Death Valley - - 86 m n. m
Nejdelší řeka: Mississippi - Missouri (6.020 km)
Největší město: New York (18.150.000obyvatel)
Přírodní nebezpečí: tornáda, hurikány, sněhové bouře, tsunami, vulkanická aktivita, zemětřesení, lesní po�áry,
Železnice v km: 194731
Silnice v km: 6334859
Přístaviště: Anchorage, Baltimore, Boston, Charleston, Chicago, Duluth, Hampton Roads, Honolulu, Houston, Jacksonville, Los Angeles, New Orleans, New York, Philadelphia, Port Canaveral, Portland (Oregon), Prudhoe Bay, San Francisco, Savannah, Seattle, Tampa, Toledo
Vojenská služba: ve věku 18 let
Náboženská příslušnost: protestanté 55%, pravoslavní 2.3%, židé 3.2%, muslimové 1.9%, ateisté 6.8%, Románští katolíci 29%ZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Přírodní podmínky
Spojené státy se rozprostírají téměř přes polovinu severoamerického kontinentu, přírodní podmínky a klima je tedy velmi rozmanité. Klimatické podmínky většinou odpovídají mírnému podnebnímu pásmu. Tropické klima nalezneme na Havaji, arktické klima na Aljašce, polopouštní a stepní podmínky jsou typické pro prérie na západ od řeky Mississippi, pouštní podmínky jsou běžné pro jihozápad USA. Terén východního pobřeží je mírně kopcovitý (Apalačské pohoří), směrem na západ pak pokračují ploché prérie. Západní pobřeží je pak lemováno vysokými horami (Rocky Mountains). Nejvyšším bodem USA je Mount McKinley (6194 m), nejnižším místem Death Valley (-86 m).

Historie
Hisoricky prvními osadníky amerického kontinentu byli předchůdci dnešních indiánů, kteří se na území USA dostali Beringovým mostem z Asie. Prvními evropskými objeviteli ameriky byli vikingové, možná byli i prvními osadníky. Vikingské osídlení každopádně nevydrželo dlouho. Dalším evropským mořeplavcem, který dosáhl Amerických břehů byl John Cabot, ital v britských službách. První trvalé osídlení provedli španělé na Floridě (1565). V průběhu 17 století vzniklo na Atlantickém pobřeží 13 britských kolonií, oblast kolem Velkých jezer a povodí Mississippi osídlili Francouzi.
Politické a ekonomické problémy mezi britskými koloniemi a Velkou Británií vedly k deklaraci nezávislosti kolonií a válce za nezávislost. Koncem 18 století dochází k územní expanzi USA směrem na západ. Díky ekonomickým problémům a jiným nesrovnalostem dochází k odtržení 11 jižních států a následné občanské válce (válka severu proti jihu). Po skončení války byly odtržené státy opět přijaty do unie - dochází k obnovení územní celistvosti země. Územní expanze pokračovala, počet států Unie se do roku 1912 zvýšil na 48, od Ruska USA odkoupily Aljašku a zahájily expanzi do Tichomoří a Karibské oblasti. Krach newyorské burzy na podzim roku 1929 a nastartoval světovou hospodářskou krizi. Následoval Rooseveltův program radikálních hospodářských a sociálních reforem (New Deal), díky kterému se ve 40. letech 20. století průmyslová výroba USA zdvojnásobila a USA se staly přední hospodářsky vyspělou zemí světa.

Zajímavá místa
Turisté jezdí do USA ze dvou hlavních důvodů: aby viděli americká velkoměsta a aby viděli nádhernou přírodu. Cestování po americe vám také poněkud pozmění pojmy jako "blízko" a "daleko". Mezi nejnavštěvovanější americká města bezesporu patří New York, San Francisco a Los Angeles. Dalšími lákadly jsou Boston, Philadelphia, Chicago, Atlanta, New Orleans, Miami, Houston, Dallas, Seattle a další. Ve všech těchto městech najdete nepřeberné množství muzejí, divadel, kin, historických památníků a parků. Naprosto samostatnou kapitolou je americká příroda. Můžete si vybrat mezi subtropickým pobřežím mexického zálivu, pouští v Nevadě, prériemi, rozeklanými horami na západním pobřeží, arktickou tundrou na Aljašce - co hrdlo ráčí. Kvůli ochraně přírody bylo zřízeno i velké množství národních parků (Yellowstonský N.P. je nejstarším národním parkem na světě vůbec) - nejznámějšími a nejnavštěvovanějšími parky jsou pravděpodobně Grand Canyon, Yellowstone, Yosemite N.P., Sequoia N.P., na východním pobřeží je to pak Acadia N.P.


Převzato z cestovatelského serveru Dalky.cz

Zajímavé odkazy

Cestopis (česky) - Antelope Canyon - www.nonstopphoto.com
Mapy Spolených států amerických
Průvodce po USA – rady, tipy a články
Zájezdy - USA

Průvodci a mapy


Yosemite...
Yosemite National Park
279 Kč
Krásy...
Krásy východní Ameriky a Kanady
20 Kč
Redwood...
Redwood national park (California, USA)
199 Kč
New...
New York
70 Kč
Národní...
Národní parky USA a Kanady
20 Kč
Hawaii...
Hawaii
479 Kč
Grand...
Grand Canyon
20 Kč
Florida...
Florida
191 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz