Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
Spojené arabské emiráty - navigace
     
zájezdy Spojené arabské emiráty Hotely a ubytování Spojené arabské emiráty
Last minute Spojené arabské emiráty Informace Spojené arabské emiráty
Víza Spojené arabské emiráty Fotogalerie Spojené arabské emiráty
Mapy a průvodce Spojené arabské emiráty Recenze hotelů Spojené arabské emiráty
Diskuze Spojené arabské emiráty Okružní plavby Spojené arabské emirátySpojené arabské emiráty - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Spojené arabské emiráty
Hlavní město: Abú Zabí
Rozloha: 82880 km2
Počet obyvatel: 2484818
Hustota zalidnění: 36 lidí na km2
Státní zřízení federativní absolutní monarchie s jmenovaným poradním orgánem
Časové Pásmo: GMT + 4 h
Administrativní dělení: 7 emirátů
Nezávislost od: 2. prosince 1971
Měna: dirham SAE (Dh) =100 filsůs
Úřední jazyk: arabština
Délka hranic: 867 km
Délka pobřeží: 1318 km
Sousedící země: Saúdská Arábie, Omán
Státní vlajka a mapa:
Sousedící země: Saúdská Arábie, Omán
Průměrný věk muže: 28
Průměrný věk ženy: 36
Hrubý domácí produkt na osobu: 18060$
Nezaměstnanost: 2,6 % (1996)
Průmyslová odvětví: chemický, petrochemický, textilní, potravinářský prům., výroba stavebních materiálů
Zemědělství: pěst. kukuřice, ječmene, brambor, tabáku, zeleniny, palmy datlové, ovoce, chov velbloudů, ovcí
Přírodní zdroje: ropa, zemní plyn,
Nejvyšší hora: D�abal Hafíd - 1.527 m n. m
Nejnižší bod: Perský záliv - 0 m n. m
Největší město: Dubaj (625.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: písečné a pra�né bouře
Silnice v km: 1088
Přístaviště: Ajman, Al Fujayrah, Das Island, Khawr Fakkan, Mina Jabal Ali, Mina Khalid, Mina Rashid, Mina Saqr, Mina Zayid, Umm al Qaywayn
Vojenská služba: ve věku 18 let
Náboženská příslušnost: muslimové 93%

FOTOGALERIE - Spojené arabské emirátyZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

 Slunce se pozvolna ponořilo do bezedného písku Arabské pouště, utichly poslední večerní modlitby, teplota vzduchu klesla na příjemných 24 stupňů a večerní Dubaj otevřela svou štědrou náruč. Kráska, doposud ukrytá za staženými žaluziemi obchůdků, v klimatizovaných pokojích výstavních paláců, ve stínu pečlivě zavlažovaných palem a v zahradách za zdmi soukromých rezidencí, se probudila z odpoledního spánku a plná života a energie začíná svůj šalebný tanec, kterým vám učaruje.
Město Dubaj má v dnešní době kolem 1 miliónu obyvatel. Žije zde přibližně 80 národů všech ras. Všichni jsou k sobě tolerantní a respektují se. Kriminalita je téměř nulová. V Dubaji se nemusíte bát o vlastní bezpečnost, ani že budete okradeni. Dubaj je rozdělena uměle vytvořenou řekou, tzv. Dubai Creek, na dvě části: Bur Dubai a Deira. Deira je starší část a nachází se tam tzv. downtown, s výškovými budovami např. Deira Tower, Etisalat a jiné. V současné době je Dubai velice rozestavěna. Je to město nové a rostoucí jako z vody, ačkoliv ve skutečnosti roste z pouště. Nejdříve se postaví budova, potom se přivezou palmy a trávníky. Vše se musí po celý rok zalévat. Můžeme zde vidět ukázku prolínání se nejkrásnějších architektur - jak arabské, tak i evropské. Každý dům je jiný a při stavbě se používá mnoho dekorativních stavebních materiálů. Všechno je děláno s velkým vkusem. Ukázkou dokonalého vkusu jsou také dálnice. Pruhy mezi oběma směry jsou osazeny palmami nebo jinými stromy. Všude jsou odpadkové koše, za znečišťování se platí vysoké pokuty.
Desítky obchodů s výlohami plnými 18, 21, 22 a 24 karátového zlata nenechají nikoho jen tak projít kolem. Nepřeberné množství tvarů a dekorů za neuvěřitelné nízké ceny, umožní každému vybrat si dárek, který hledá. Stále více turistů zjišťuje, že dobře nakoupené zlato doma výhodně prodané, zlevňuje dovolenou v Dubaji na úroveň běžných evropských destinací. Nejsou výjimkou návštěvníci, kteří se sem vracejí každé tři měsíce. Atmosféra klenotnické čtvrti vás vrhne přímo do náruče arabského obchodu. V klenotnické čtvrti Dubaje se ocitáte ve středu okázalé pozornosti, naleštěné čistoty výkladních skříní (každou chvíli slyšíte charakteristické žuchnutí, to jak některý z turistů v touze prohlédnout si zlatý skvost, narazil čelem na perfektně vyčištěné sklo), trpělivosti prodavačů, kterým je od počátku jasné, kdo nakupuje a kdo jen okukuje, a kalkulaček přepočítávajících ceny do měn všech možných národů. Nízká cena často vyvolává otázku, zda se vůbec jedná o pravé zlato. Obavy nejsou na místě, všechny obchůdky klenotnické čtvrti jsou pod přísnou kontrolou a nákup zlata je tu tedy bez jakéhokoliv rizika.

Emirát Dubaj je součástí Spojených Arabských Emirátů, založených 2. 12. 1971 sedmi emiráty (Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Ras Al Khaiman a Fujairha), ležících na Arabském poloostrově jihozápadně od Perského zálivu. Dříve patřily pod svrchovanost Velké Británie.
Pobřeží emirátů bylo v 19. století známé jako Pobřeží pirátů. Drsné životní podmínky a nedostatek jiných možností získání příjmů nutily obyvatele pobřeží k provozování pirátství. V roce 1820 britská Východoindická společnost skoncovala s pirátskými útoky a v květnu 1853 přinutila obyvatele uzavřít "věčný mír na moři". V březnu 1892 emiráty oficiálně uznaly Velkou Británii jako ochrannou mocnost. Objevení ropy v emirátech Abu Dhabi, Dubaj a Sharjah úplně změnilo situaci na pobřeží zálivu.

 V roce 1968 se emiráty spojily do federace a Velká Británie prohlásila, že do konce roku 1971 opustí všechny vojenské základny "na východ od Suezu". 2. 12. 1971 vyhlásily emiráty oficiálně svoji svrchovanost. Osamostatňování pokračovalo nejen v politické sféře, ale i v ekonomice. V roce 1974 bylo zestátněno 60 % společnosti Abu Dhabi National Oil Company a roce 1976 celá společnost Dubai Petroleum Company. Odmítnutím účasti ve vojenském paktu s Velkou Británií a Spojenými státy v roce 1980 dovršila vláda Spojených arabských emirátů svou snahu o naprostou nezávislost a samostatnost.

Hrubý národní důchod SAE přesahuje ročně 26 biliónů USD. Překvapením pro většinu lidí je fakt, že obchod s ropou dnes tvoří již menší část tohoto objemu a že více než 22 biliónů USD je tvořeno jinými aktivitami než obchodem s ropou! Především reexportem zboží do Iránu, Kuvajtu, Saudské Arábie, HongKongu a Kataru. Těmto obchodům napomáhá především legislativa - vynikající daňové podmínky, minimální bariéry při zakládání společných podniků apod. a zóna volného obchodu Jabel Ali Free Zone. Dubaj se stala nejdůležitějším obchodním centrem Středního východu. Ne náhodou je zde postavena nejvyšší budova na Středním východě - 39patrové Světové obchodní centrum, kde se mimo jiné po celý rok konají specializované veletrhy.

Dubaj je městem nejen obchodu, ale i městem sportu. Moderní špičková infrastruktura sportovišť, vášeň místních obyvatel pro hry všeho druhu, kapitálové zázemí, atraktivní ubytovací zařízení, nádherné pláže a perfektní moře, to vše je natolik atraktivním lákadlem i pro nejslavnější hvězdy sportu, že se Dubaj stále častěji stává místem nejkvalitnějších turnajů a závodů.

Dubaj patří do subtropického pásma. Děšť je tu stejně vzácný jako v saharské části Afriky - necelých 13 cm srážek za rok. Teploty se pohybují v rozmezí od 10 do 48 stupňů Celsia. Průměrná denní teplota je v lednu 26 stupňů a v červenci 41 stupňů. Nádherné slunečné počasí, teploty nad 25 stupňů Celsia, teplé moře a nádherné pláže, předurčují SAE k ideální zimní dovolené u moře.


Zajímavé odkazy

Zájezdy - Arabské Emiráty
Další informace o Arabských Emirátech na www.dalky.cz
Široká nabídka zájezdů, katalog hotelů a informace o Emirátech

Průvodci a mapy


Spojené...
Spojené arabské emiráty - průvodce
199 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz