Saúdská Arábie - navigace
     
zájezdy Saúdská Arábie Hotely a ubytování Saúdská Arábie
Last minute Saúdská Arábie Informace Saúdská Arábie
Víza Saúdská Arábie Fotogalerie Saúdská Arábie
Mapy a průvodce Saúdská Arábie Recenze hotelů Saúdská Arábie
Diskuze Saúdská Arábie    Saúdská Arábie - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Saúdskoarabské království
Hlavní město: Rijád
Rozloha: 2240000 km2
Počet obyvatel: 24293843
Hustota zalidnění: 9 lidí na km2
Státní zřízení absolutní teokratická monarchie
Časové Pásmo: GMT + 3 h
Administrativní dělení: 14 emirátů, 103 guvernorátů
Nezávislost od: 23. září 1932
Měna: saudský rijád (SAR) =100 halala
Úřední jazyk: arabština
Délka hranic: 4431 km
Sousedící země: Omán, Kuvajt, Katar, Jordánsko, Jemen, Irák
Průměrný věk muže: 19
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk ženy: 21
Relativní podíl městského obyvatelstva: 78
Hrubý domácí produkt na osobu: 6900$
Nezaměstnanost: 6,5 % (1992)
Průmyslová odvětví: petrochemický, potravinářský a textilní průmysl
Zemědělství: pěst. pšenice, ječmene, brambor, zeleniny, ovoce, vinné révy, datlí, chov ovcí , koz, velbloudů, koní, rybolov
Přírodní zdroje: ropa, zení plyn
Nejvyšší hora: Džabal Saudá - 3.133 m n. m
Nejnižší bod: Perský záliv - 0 m n. m
Největší město: Džidda (2.250.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: písečné a prašné bouře
Železnice v km: 1392
Silnice v km: 151470
Přístaviště: Ad Dammam, Al Jubayl, Duba, Jiddah, Jizan, Rabigh, Ras al Khafji, Mishab, Ras Tanura, Yanbu al Bahr, Madinat Yanbu al Sinaiyah
Vojenská služba: ve věku 17 let
Náboženská příslušnost: muslimové 99%ZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Bezpečnost a doporučení turistům
V SAK lze nakoupit většinu běžných potravin a spotřebního zboží. Stravování většinou nepředstavuje na rozdíl od některých jiných zemí Blízkého a Středního Východu zvýšené zdravotní riziko. Nedoporučuje se pít vodu z vodovodu.

Dálniční poplatky nejsou zavedeny. Odlišností oproti ČR jsou velké vzdálenosti jak uvnitř měst, tak i mezi městy. Při krátkodobých pobytech je možné si zapůjčit vůz. Ve městech neexistuje veřejná doprava. Je nutno používat služeb taxi. V souvislosti s velkými vzdálenostmi uvnitř měst se jízdné prodraží. Cesta z letiště do centra Rijádu přijde na cca 60-70 SAR. Hlavní město Rijád se rozléhá přibližně na ploše 40 x 70km.

Obecná kriminalita v království je nízká. V minulosti došlo k několika teroristickým útokům na americké vojenské objekty. Bezpečnostní rizika pobytu občanů ČR v SAK jsou v současnosti minimální.


Náboženská specifika
Islám je v Saúdské Arábii hlavním zákonem, podle něhož se řídí veškerý život.
Pětkrát denně probíhá modlitba v délce 20-30 minut, během které jsou všechny úřady, obchody a restaurace zavřené. Časy modliteb nejsou stálé. Jejich časy jsou publikovány v místním denním tisku. Není dovoleno nosit viditelně křížek na krku, oslavovat na veřejnosti vánoce, či jinak ”propagovat” jakékoliv jiné náboženství než islám. Je obtížné koupit či dovézt symboly, ozdoby atd. s neislámskou náboženskou tematikou. Nemuslimové nemají přístup do měst Mekka a Medína. Ani pro muže není vhodné chodit v krátkých kalhotech či s nápadnou rozhalenkou.
Nad dodržováním těchto a jiných pravidel islámu dohlíží kromě ostatních složek výkonné moci náboženská policie - mutawa, která má veliké pravomoci.
Kultura
V SAK neexistují oficiálně kina, divadla či zábavné podniky. Veřejné koncerty vážné hudby jsou oficiálně zakázány.
Na území SAK se nacházejí některé významné historické památky (Madínat Sálih - poblíž jordánských hranic), ale všeobecně je vztah k vlastní historii a tradicím vlažný. Památky až na několik výjimek nejsou většinou udržovány.

Pohyb po území SAK
Cizinci s výjimkou diplomatických pracovníků nemohou bez zvláštního písemného povolení svého sponzora opustit město svého pobytu.
Fotografování
Oficiálně je fotografování možné pouze na zvláštní povolení ministerstva vnitra. Nedoporučuje se zejména fotografovat ministerstva, jiné úřední a vojenské objekty, cizí ženy.

Klimatické podmínky.
V SAK panují během letních měsíců /květen-září/ velmi vysoké teploty / 40-50 stupňů C/. V Rijádu je podnebí velmi suché, jsou zde velké rozdíly mezi nočními a denními teplotami. Přímořská města jako je Džidda nebo Dammám mají sice mírnější podnebí, ale vlhké. Je potřebné mít se na pozoru před úžehem, úpalem, dehydratací či spálením pokožky. Zdravotní problémy mohou mít kardiaci či osoby s oslabeným organismem.
Zdravotní riziko nakažlivých chorob je malé, pouze na jihu země u hranic s Jemenem se vyskytly případy malárie.

1. Získání saúdskoarabského víza bez místního sponsora je prakticky vyloučeno. Turistická víza neexistují.
2. Český občan musí počítat s tím, že získání víza bude trvat dlouho, pokud
bude vyřizováno obvyklou cestou.
3. Občan ČR musí žádat o vízum na ZÚ SAK ve Vídni nebo v Bonnu.
4. Během pobytu je nutno respektovat místní zvyky a vyvarovat se chování, jež by bylo s nimi v rozporu.
5. Při konfliktu s náboženskou policií- mutawou se doporučuje neklást odpor a pokud možno rychle opustit místo.
6. Při zatčení v SAK občan ČR musí trvat na umožnění kontaktu se ZÚ. Saúdskoarabská strana zpravidla neinformuje ZÚ o zatčení občana dotyčného státu.

Celní a devizové předpisy
Celní kontrola je velmi důkladná. Podle islámského práva - šaríi je do země zakázáno dovážet jakékoliv alkoholické nápoje (i naše nealkoholické pivo, které nicméně většinou obsahuje 0,5% alkoholu), výrobky z vepřového masa a kůže a pornografické časopisy. Nedoporučuje se přílet v podnapilém stavu. I nevědomé pašování alkoholu může být trestáno pokutou, vězením, nebo dokonce deportací ze země při opakovaném přistižení.
Místní úřady trestají držení i běžných časopisů, ve kterých je obrázek ženy, která není zahalená od kotníků výše. Zabavovány jsou tiskoviny s Davidovou hvězdou, bible, krucifixy a jiné předměty související s náboženstvím jiným než islám. Je zakázán i dovoz palných (i starožitných) a bodných zbraní.
V případě dovozu léků je třeba, aby byly označeny jménem cestujícího, jménem jeho lékaře a lékárny. Držení a pašování drog se trestá smrtí. Před vstupem do celního prostoru se proto doporučuje zkontrolovat všechna svá zavazadla.

Saúdskoarabský rijál je volně směnitelný a je vázán na USD. Dlouhodobý průměr oficiálního kursu je 1 USD = 3,75 SAR. Kurs k české měně je t.č. 1 SAR = 9,6 Kč. Černý trh s valutami neexistuje. Před odjezdem ze země se doporučuje vyměnit si nepoužitou místní měnu zpět na některou ze světových volně směnitelných měn. Povinná směna valut není v království zavedena. Dovoz a vývoz valut není omezen.
Osoby nesmí přivážet více než 100 000 saúdskoarabských rialů nebo ekvivalent této částky v jiné měně. Cizí měna musí být vyměněna v jedné z poboček bank, které jsou na letišti, nebo v celních úřadech.

Zdravotnictví a důležitá čísla
Policie 999
Požární sbor 998
První pomoc 997

Zdravotnická péče je v SAK na vysoké úrovni. Záleží na jednotlivci, kterou ze státních či soukromých nemocnic si vybere. Příjem pacientů je omezen pouze v některých státních zařízeních. Za všechny druhy lékařského ošetření se platí.


Informace: MZV ČR


Zajímavé odkazy

Mapa - Saúská Arábie

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz