Réunion - navigace
     
zájezdy Réunion Hotely a ubytování Réunion
Last minute Réunion Informace Réunion
Víza Réunion Fotogalerie Réunion
Mapy a průvodce Réunion Recenze hotelů Réunion
Diskuze Réunion    Réunion - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Departement Réunion
Hlavní město: Saint Denis
Rozloha: 2517 km2
Počet obyvatel: 755171
Hustota zalidnění: 287 lidí na km2
Státní zřízení francouzský zámořský departement
Časové Pásmo: GMT + 4 h (+ 5 h v létě)
Administrativní dělení: 4 obvody (arrondissements), 24 obcí (communes), 47 kantonů (cantons)
Měna: Euro
Úřední jazyk: francouzština
Rozloha vodní plochy: 10 km2
Rozloha pevniny: 2507 km2
Státní vlajka a mapa:
Délka pobřeží: 207 km
Průměrný věk muže: 26
Průměrný věk ženy: 25
Procento populace, které je gramotné: 79%
Nezaměstnanost: 42,7 % (1999)
Průmyslová odvětví: cestovní ruch
Zemědělství: pěstování cukr. třtiny,
Přírodní zdroje: ryby
Nejvyšší hora: Piton des Neiges - 3,069 m n. m
Nejnižší bod: Indický oceán - 0 m n. m
Přírodní nebezpečí: periodické, ničivé cyklony, aktivní sopka
Silnice v km: 2724
Přístaviště: Le Port, Pointe des Galets
Náboženská příslušnost: rímští katolíci 0%ZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

La Reunion - to jméno je symbolem skutečného přírodního divadla: Bizardní vulkán, horská kruhová údolí ("Cirques") Cilaos-Salazie-Mafate, bujné tropické lesy a líbezné pahorky, vodopády a křišťálově čistá horská jezírka, divoce bující tropické zahrady plné květin a ovoce, barvou hýřící korálové laguny plné ryb či mořských želv, pobřežní skalnaté scenerie, pláže z bělostného písku, a nad tím vším ve dne životodárné slunce, v noci střídané majestátním Jižním křížem.

Reunion však nabízí podstatně více než slunce, palmy a moře či bujnou vegetaci tisíce barev - to by jej pouze zařadilo mezi desítky podobných míst v některém z oceánů naší planety.
Tento ostrov je však pravým dítkem přírody, kde se snoubí krása s divokostí a nespoutaností. Zrod tohoto vulkanického kousku země započal ve čtyřtisícové hloubce, na zlomu zemské kůry na dně Indického oceánu. Spolu s Mauritiem a ostrovem Rodriguez tvoří souostroví Maskarény. Má cca 600.000 obyvatel nejrůznějších ras a náboženství, mluvících vedle oficiální francouzštiny především kreolštinou - jazykem, kterým se domluvíte i na Mauritiu a Seychellech, a který vzdáleně francouzštinu připomíná.

Reunion byl stejně jako další zdejší ostrovy do poloviny 17. století prakticky neobydlen. Pro Evropu jej objevil r. 1513 portugalský mořeplavec Pedro de Mascarhenas - odtud jméno souostroví. R. 1638 byl vyhlášen francouzským územím. S výjimkou let 1810-15, kdy během napoleonských válek nakrátko přešel do rukou Angličanů, patří Francii dodnes. Od roku 1946 má status zámořského departementu, a vláda v Paříži je patřičně štědrá - snad proto zdejší obyvatelé nemají na rozdíl od již samostatných Seychell či Mauritia separatistické tendence. Že je Reunion francouzským územím, má pochopitelně své kladné i záporné stránky. Mezi největší handicapy patří jazyk - Francouzi jsou dodnes přesvědčeni o jedinečnosti své řeči ve světě, a i když Vám budou rozumět i jinak, odpovídat budou téměř zásadně po svém. Prostě kdo neumí francouzsky, bude si zde připadat tak trochu jako návštěvník z jiné planety. Znalost angličtiny je vzácností (ještě tak v některých větších hotelích), německy mluví cca 4 lidi na celém ostrově… Máte-li na hotelovém pokoji televizor, budete marně hledat jiné kanály než francouzské, stejně jako ve stáncích nefrancouzský tisk. Všechny nápisy - od silničních po jídelníčky v restauracích - výhradně francouzsky. Ale upřímně řečeno: I ta trocha "jazykového" dobrodružství přece k objevování patří, a nakonec zjistíte, že se lidé dohodnou a vyjdou si vstříc i bez společného jazyka. A to u zdejších milých obyvatel platí obzvláště. Mezi nepopiratelné klady patří určitý francouzský, a tedy evropský standard. Poměrně kvalitní silnice (na pobřeží dálnice) s hustou sítí čerpacích stanic, renomované autopůjčovny nabízejí auta max. 1 rok stará (jak velký rozdíl proti Mauritiu, a přímo propastný proti Seychellům!), a ani ostatní vozy na silnicích nejsou žádné muzeální kusy. Pohled na projíždějící Felicii Vám jistě aspoň na okamžik připomene vzdálený domov… Hustá síť supermarketů a obchodů vůbec zaručuje pohodlný nákup potravin a zboží, které většinou důvěrně znáte. A pokud jste si z domova vzali franky, nemusíte zde měnit na
žádnou místní měnu.
Ano, toto je kus matičky Evropy, zasazený do tropů.
Obyvatelé Reunionu jsou pestrou směsicí potomků různých afrických národů, Malgašů, Indů, Malajců, Číňanů. Své zastoupení zde mají pochopitelně i Evropané, a to především Francouzi. Jsou to čerství přistěhovalci, právě tak jako potomci koloniálních osadníků, úředníků, a rovněž korzárů - ano, Indický oceán, a oblast Maskarén a Seychell obzvláště, patřil v 18. a první polovině 19. století k oblíbeným pirátským rejdištím a základnám. Všichni zdejší obyvatelé, ať původu různého, jsou ovšem právoplatnými občany Francie. Jsou velmi přátelští, usměvaví, vstřícní a tolerantní k jiným náboženstvím či zvykům. Jejich život je provoněn všudypřítomným karí i nejznámějším zdejším produktem - vanilkou, a pokud je tíží přece jen nějaké starosti, zapomenou na ně při tanci Sega či sklence vynikajícího třtinového rumu.

Podnebí Reunionu je typické pro rozmezí tropické a subtropické oblasti na jižní polokouli, s nepříliš výraznými změnami při střídání ročních období (opačně než u nás!). Ideální čas pobytu je od října do února, příhodná doba je i od března do května. Ani v ostatních měsících se ovšem návštěvy Reunionu nemusíte bát, jen počítejte ve večerních hodinách - a především v horských oblastech - s větším chladnem, vyžadujícím svetr či větrovku. Moře je celoročně "koupatelné" a jeho teplota se pohybuje od 23 (srpen) do 27 (leden)°C. Díky neuvěřitelně pestrému povrchu ostrova je zde velké množství mikroklimat a lokálních odlišností.
Západní pobřeží je jedinou oblastí na Reunionu, kde jsou písečné pláže vhodné pro koupání v moři. Začíná na jihu v oblasti města St.-Pierre. Starobylý přístav, nádherný park před radnicí, v jejíž budově bývalo skladiště kávy Východoindické společnosti, dále pak největší mešita na ostrově s nádhernými arabeskami - to jsou pozoruhodnosti hodné návštěvy. A pokud se budete chtít osvěžit koupelí, populární městská pláž přímo zve.
Za St.-Pierre a St. Louis začínají již výšiny západní části ostrova, mezi nimiž se klikatí celá síť silniček spojujících rázovité vesničky. V oblasti L´Etang-Sale a Les Avirons je pobřeží zřejmě nejpestřejší: Rozervaná skaliska s dorážejícím příbojem střídají pláže z bílého korálového či černého lávového písku. Nejhezčí a nejpopulárnější pláže pak naleznete na západě v oblasti Saline, St.-Gilles les-Bains a Boucan Canot. Zde je také největší koncentrace hotelů, penzionů a všeho dalšího, co k přímořským letoviskům patří.
Východní pobřeží je výrazně méně osídleno. Mezi městy Ste.-Marie a Ste.-Rose je proslulá oblast pěstování cukrové třtiny a koření s nezaměnitelným aroma - vanilkou. Ráz cesty se změní u Saint-Benoit: Malebná, pestrobarevná stavení s půvabnými zahrádkami lemují silnici směrem na Ste.-Anne (nevynechat návštěvu barokního chrámu!). Lesnaté svahy jsou občas přerušeny zvláštními kamennými koryty - to není tisíciletá práce vody, ale vychladlé proudy lávy! Skutečnou kuriozitou je kostel v Piton Ste.-Rose. V roce 1977, při erupci Vulkánu, byla tato vesnička téměř celá zničena lávou. Pouze jeden pramen, který se valil přímo na kostel, se jako zázrakem zastavil v chrámových dveřích. Dnes se tomuto místu říká "Lávový Notre-Dame", a je vyhledávaným objektem fotografů.
Zde začíná oblast, které se říká "Symbióza oceánu a vulkánu", vedoucí až k "divokému jihu". Jeho charakter nejlépe pochopíte na černém skalnatém pobřeží mezi St.-Philippe a St.-Joseph:
Za zády tříštící se mořský příboj, před sebou pestrobarevný lesnatý povrch svahů, a ve vzduchu neopakovatelnou směs vůní moře, koření a aromatických bylin.

Hlavním městem je Saint-Denis na nejsevernějším cípu ostrova. Tímto titulem se chlubí od roku 1738, a dnes je se svými 120.000 obyvateli největším městem všech francouzských zámořských území. Nabízí historické budovy z časů Východoindické společnosti i moderní kosmopolitní paneláky, pitoreskní čínské restauranty právě tak jako jídelny McDonald´s, populární trhy, botanickou zahradu, zábavní park "Colorado". Protože je ze tří stran obklopeno horami, vřele doporučujeme vyjet si na některý z okolních návrší (např. obec Le Brule) a pokochat se nádherným panoramatem.


Zajímavé odkazy

Mapa Réunionu
Zájezdy - Réunion

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz