Katar - navigace
     
zájezdy Katar Hotely a ubytování Katar
Last minute Katar Informace Katar
Víza Katar Fotogalerie Katar
Mapy a průvodce Katar Recenze hotelů Katar
Diskuze Katar    Katar - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Katarský stát
Hlavní město: Dauhá
Rozloha: 11437 km2
Počet obyvatel: 817052
Hustota zalidnění: 51 lidí na km2
Státní zřízení monarchie
Časové Pásmo: GMT + 3 h
Administrativní dělení: 9 okresů
Nezávislost od: 3. září 1971
Měna: katarský rijál (QAR) =1000 dirhamů
Úřední jazyk: arabština
Délka hranic: 60 km
Délka pobřeží: 563 km
Sousedící země: Saúdská Arábie
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk muže: 31
Průměrný věk ženy: 37
Hrubý domácí produkt na osobu: 11570$
Procento populace, které je gramotné: 79%
Nezaměstnanost: 0 % (1996)
Průmyslová odvětví: výroba ropných produktů,
Zemědělství: pěst. zeleniny, ovoce, datlové palmy, pícnin, obilnin, chov ovcí, koz, velbloudů, hovězího dobytku, rybolov
Přírodní zdroje: ropa, zemní plyn,
Nejvyšší hora: Qurayn Abu al Bawl - 103 m n. m
Nejnižší bod: Perský záliv - 0 m n. m
Největší město: Dauhá (325.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: mlha, písečné bouře,
Silnice v km: 1230
Přístaviště: Doha, Halul Island, Umm Said
Vojenská služba: ve věku 18 let
Náboženská příslušnost: muslimové 93%, ostatní 0%>> Objednávka Víz, vízum Katar <<


ZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Katar
Katarský poloostrov ve tvaru palce se vysouvá z východního pobřeží Arabského poloostrova na sever do Perského zálivu. Země je asi 160 km dlouhá a 55 km široká. Terén je celkově plochý, nejvyšší bod je pouze 40 m nad mořskou hladinou. Většina Kataru je tvořena kamenitou a štěrkovou pouští s naprostým minimem vegetačního pokryvu. Léto trvá od května do září a v této době se teplota průměrně pohybuje kolem 35°C. Vlhkost vzduch může dosahovat až 95%. Zimní měsíce jsou mnohem snesitelnější, ale na jaře se objevují písečné bouře. Přívalové deště, které se objevují v prosinci a lednu často způsobí naprostou neprůjezdnost cest.

Historie
Archeologické vykopávky dokazují, že katarský poloostrov byl obydlen již během doby kamenné - tehdejší klima bylo mnohem mírnější. S poněkud mladšími důkazy osídlení je to již horší - pokud zde nějací lidé žili, nezanechali po sobě téměř žádné stopy. Katar je také jediným místem v Perském zálivu, o který neměli zájem portugalci (kteří v oblasti zálivu měli zájem o cokoliv), což naznačuje, že od 16. století byl Katar téměř neobydlen.

Písemné záznamy, které existují dokazují, že zhruba od poloviny 18. století měl na život v Kataru velký vliv klan rodiny Al-Thani. V té době již byla oblast centrem lovců perel. Perly jako komodita velmi žádaná v Evropě, představovaly základní způsob obživy pro většinu obyvatelstva poloostrova. Rodina Al-Thani se zhruba v polovině 19. století stala vládnoucí silou a přestěhovala hlavní město ze Zubary (na severovýchodním pobřeží) do Dohy. Zubara byla mocenskou základnou rodiny Al-Khalifa (dnešní vládnocí rodina v sousedním Bahrainu) a od té doby je napětí mezi oběma rody konstatntou jak Katarské tak Bahrainské politiky.

Aby první emír z rodu Al-Thani upevnil svou mocenskou pozici, uzavřel roku 1867 mírovou dohodu s Británií. V roce 1872 emír uzavřel další smlouvu - tentokráte s turky. Výsledkem smlouvy bylo zřízení malé turecké vojenské posádky v hlavním městě. Postupem času se však přítomnost turků v oblasti jinak téměř ovládané brity stala spíše destabilizujícím faktorem a tak roku 1915, kdy Turecko vstoupilo (po boku Německa) do I. světové války, byla smlouva vypovězena a vojenská posádka zrušena. Po skončení války katarský emír podepsal s Británií exkluzivní smlouvu, ve které se zavázal nejednat se žádnými zahraničními silami bez vědomí Velké Británe. Britové slíbili na oplátku držet nad Katarem ochrannou ruku, zejména proti zakladateli a budoucímu králi Saudské Arábie, který v té době už dobyl většinu Arabského poloostrova.

Katar byl v době mezi válkami jednou z nejchudších zemí světa, na bohatství mu nepřidal ani pád cen perel v 30. letech 20. století. Bylo třeba hledat jiný zdroj obživy. Alternativa se nabízela - ropa. První koncese byly uděleny v roce 1935, ropa byla nalezena v roce 1939. I když její zásoby nebyly tak velké, jako u sousedů, na malé množství obyvatel Kataru byly i tak docela dostačující. Bohužel, začala II. světová válka a těžba ropy se ve velkém rozběhla až na začátku 50. let 20. století. Ropné peníze znamenaly konečně možnost modernizace země.

Když britové ohlásili svůj úmysl stáhnout se z oblasti Arabského poloostrova, Katar společně s Bahrainem a emíry budoucích SAE vstoupily do jednání o vytvoření společného státu. K dohodě však nedošlo a Katar vyhlásil nezávislost k 1. září 1971. Obrovský vzestup cen ropy během krize v roce 1974 znamenal další příliv peněz do již tak bohaté země a možnost vytvořit takové sociální podmínky občanům, jako málokde na světě.

Od vyhlášení nezávislosti Katar udržoval blízké kontakty jak s Británií, tak se Spojenými státy a Francií. Katar byl také první zemí z oblasti Perského zálivu, která navázala diplomatické vztahy se státem Izrael (1993). V roce 1995 došlo v zemi k nenásilnému převzetí moci - emírův syn Hamad se svými příznivci provedl "palácový převrat", když byl jeho otec na zahraniční cestě po evropských kasínech. Tento krok byl však přivítán jak katarskou vládnoucí elitou, tak občany a měl obecně velmi dobrý dopad na chod země. Hamad oficielně zrušil cenzuru a pomalu se snaží "modernizovat" katarskou společnost (od historických voleb v roce 1999 ženy nejenom mohou volit, ale mohou být i voleny).

Převzato z cestovatelského serveru Dalky.cz


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz