Polsko - navigace
     
zájezdy Polsko Hotely a ubytování Polsko
Last minute Polsko Informace Polsko
Víza Polsko Fotogalerie Polsko
Mapy a průvodce Polsko Recenze hotelů Polsko
Diskuze Polsko    Polsko - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Polská republika
Hlavní město: Warszawa
Rozloha: 312683 km2
Počet obyvatel: 38630000
Hustota zalidnění: 123.5 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní republika s dvoukomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT +1, od března do září GMT +2
Administrativní dělení: 16 provincií
Nezávislost od: 11.11.1918
Měna: zlotý (Zl) =100 grošů
Úřední jazyk: polština
Rozloha vodní plochy: 8220
Rozloha pevniny: 304465
Délka hranic: 2788
Délka pobřeží: 491
Státní vlajka a mapa:
Délka pobřeží: 491
Sousedící země: Ukrajina, Slovensko, Rusko, Německo, Litva, Česko, Bělorusko
Procento populace, které je gramotné: 99%
Nezaměstnanost: 18.1%
Průmyslová odvětví: strojírenství, těžba nerostů, ptravinářský, chemický, textilní, stavba lodí
Zemědělství: pěstování brambor, ovoce a zeleniny, pšenice, chov drůbeže a prasat, produkce vajec
Přírodní zdroje: uhlí, síra, měď, zemní plyn, stříbro, olovo, sůl, jantar
Nejvyšší hora: Rysy (2.499 m)
Nejnižší bod: U Gdańské zátoky (-10 m)
Nejdelší řeka: Wisla (1.086 km)
Největší město: Warszawa (1.675.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: povodně
Železnice v km: 23420
Silnice v km: 364656
Přístaviště: Gdansk, Gdynia, Gliwice, Kolobrzeg, Szczecin, Swinoujscie, Ustka, Warsaw, Wroclaw
Vojenská služba: možná pro muže od 19 let
Náboženská příslušnost: rímští katolíci 95%ZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Polsko
Polská republika je velmi zhruba čtvercového tvaru. Severní hranice tvoří Baltické moře a Rusko, na východě leží Litva, Bělorusko a Ukrajina, na jihu ČR a Slovensko a na západě Německo. Klimatické podmínky jsou obdobné jako u nás, severní oblast země má samozřejmě výrazněji mořské podnebí.

Severní Polsko má (kromě relativně plochého Baltického pobřeží) mírně zvlněný reliéf s množstvím lesů a jezer ledovcového původu. Je to jedna z největších (kromě Finska) jezerních oblastí v Evropě - naleznete zde kolem 9000 jezer. Více na jih se rozkládají zemědělsky bohaté Středopolské nížiny, které postupně přecházejí do pásma Malopolské a Hornoslezské vysočiny. Ještě více na jih nacházíme oblast Sudet s hraničními horami (Krkonoše, nejvyšším vrcholem je Sněžka - 1602 m.n.m.). Směrem na východ od Sudet (na hranici země se Slovenskem) se rozkládají Karpaty, jejichž nejvyšší část - Tatry - je jediným pohořím alpinského typu v Polsku. Zde se také nachází nejvyšší polský vrchol - Rysy (2499 m.n.m.). Část Karpat východně od Tatranské oblasti (až k ukrajinským hranicím) je označována jako Bieszczady (nejvyšším vrcholem je Tarnica - 1343 m.n.m.).

Všechny polské řeky ústí do Baltického moře. Nejdůležitější (z kulturního a historického hlediska) je Visla, protékající Krakovem i Varšavou a ústící do moře v Gdaňském zálivu. Druhou nejdůležitější polskou řekou je Odra, tvořící přirozenou západní hranici země (s Německem).

Díky relativně velké rozloze lesů (téměř 30% povrchu) se v Polsku daří zvěři. Není problém potkat vysokou i černou zvěř, v Tatrách kamzíky, muflony a medvědy, naprosto unikátní je stádo evropského zubra v Bialowiažském národním parku. Velmi důležitým zvířetem je také kůň, dodnes intenzivně využívaný jako hospodářské zvíře. Polské hřebčíny jsou známé svým chovem arabských plnokrevníků i v zahraničí.

Zajímavá místa
Do Polska můžete jet za kulturou (historická města, hrady, zámky, muzea) nebo za přírodou. Velkým turistickým lákadlem jsou polské hory. Určitě může být zajímavé prohlédnout si Tatry jinak, než ze slovenské strany, na nedostatek zájmu si určitě nemohou stěžovat ani jiné lokality jako Polské Beskydy, Bieszczady, Pieniny nebo Stolové hory. V oblasti středního Polska (na hranici s Běloruskem) se rozkládá Bialowiazský národní park - místo světového dědictví UNESCO. Tento park chrání poslední původní evropský lužní prales a unikátní stádo evropských zubrů. Pokud jste unaveni chozením po kopcích a horách, můžete ještě využít celého baltického pobřeží - Balt je sice studený, ale pro nás, suchozemce, má své kouzlo. Můžete navštívit třeba Gdaňský záliv, obzvláště poloostrov Hel je místem, které by se vám mohlo líbit. Dalším místem, nad kterým jásá každý milovník mokrého živlu je Mazurská jezerní oblast. Velká jezera jsou navájem propojena systémem umělých i přirozených kanálů, stačí si jen půčit loď (kanoi, kajak nebo plachetnici) a můžete brázdit jezerní hladinu.

Jedete-li za historií a kulturou, musíte mít na paměti, že polská historická města velmi zpustošila Druhá světová válka. Kromě historického Krakova byla téměř všechna starobylá polská města totálně zlikvidována. Po válce však byla historická jádra většiny zničených měst velmi dobře zrestaurována (a často doslova znova vybudována). Kam tedy za kulturou? Kromě již zmíněného Krakova je to samozřejmě hlavní město Polska - Varšava, dále města Poznaň, Toruň, Gdaňsk, Vroclav a mnohá další. Mezi jedny z nejnavštěvovanějších historických památek také patří solné doly ve Wieliczce a hrad řádu Německých rytířů - Malbork. Nesmíme zapomínat ani na místa ne příliš příjemná ale o to poučnější - památníky na místech koncentračních táborů Osvětim a Březinka...

Převzato z cestovatelského serveru Dalky.cz


Zajímavé odkazy

Politická mapa Polska
Reliéfní mapa Polska

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz