Nigérie - navigace
     
zájezdy Nigérie Hotely a ubytování Nigérie
Last minute Nigérie Informace Nigérie
Víza Nigérie Fotogalerie Nigérie
Mapy a průvodce Nigérie Recenze hotelů Nigérie
Diskuze Nigérie    Nigérie - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Nigerijská federativni republika
Hlavní město: Abuja
Rozloha: 923768 km2
Počet obyvatel: 133881703
Hustota zalidnění: 124 lidí na km2
Státní zřízení federativní republika
Časové Pásmo: GMT +1
Administrativní dělení: 36 spolkových států a 1 teritorium
Nezávislost od: 1.10.1960 (od Velké Británie)
Měna: naira (A) =100 kobo
Úřední jazyk: angličtina
Rozloha vodní plochy: 13000
Rozloha pevniny: 910768
Délka hranic: 4047
Délka pobřeží: 853
Státní vlajka a mapa:
Délka pobřeží: 853
Sousedící země: Niger, Kamerun, Čad, Benin
Procento populace, které je gramotné: 68%
Nezaměstnanost: 28%
Průmyslová odvětví: těžba nerostů, produkce vlny, gumy, dřeva, cementu a jiných stavebních materiálů, potravinářský průmysl
Zemědělství: pěstování buráků, kukuřice, rýže, prosa, čiroku, tapioky, produkce kakaa, palmového oleje a stavebního dřeva, chov dobytka, ovcí, prasat a ryb
Přírodní zdroje: zemní plyn, ropa, cín, železná ruda, uhlí, vápenec, zinek
Nejvyšší hora: Dimlang (2.042 m)
Nejnižší bod: Atlantický oceán (0 m)
Nejdelší řeka: Niger (4.160 km)
Největší město: Lagos (1.525.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: opakující se období sucha, povodně
Železnice v km: 3557
Silnice v km: 194394
Přístaviště: Calabar, Lagos, Onne, Port Harcourt, Sapele, Warri
Vojenská služba: možná pro muže od 18 let
Náboženská příslušnost: rímští katolíci 12%, protestanté 27%, muslimové 47%ZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Nigérie
Turistům se doporučuje pobyt předem zajistit. V Nigérii je nespočet rizik, která mohou cestovatele ohrozit. Zejména kriminalita a korupce jsou zde obrovské. Nigérie již léta pravidelně obsazuje poslední či předposlední místo na seznamu intenzity korupce, vydávaného Transparency International.

Osoba, která se rozhodne do Nigérie cestovat, ať už jako turista nebo obchodník, by měla mít v Nigérii seriózního, ověřeného partnera znalého místních poměrů. Zásadně se nedoporučuje českým občanům odpovídat a cestovat do Nigérie na základě faxové nabídky s lákavým ziskem za zprostředkování obchodu či převodu peněz. Takto postupují různí podvodníci (jedná se o tzv. Advanced Fee Fraud, nebo zažitější označení “419" podle paragrafu nigerijského trestního zákoníku) a dotyčný cestovatel je v nejlepším případě okraden. Zastupitelský úřad ČR je ve většině případů schopen ověřit pro české subjekty hodnověrnost takových nabídek. Rovněž i ostatní nabídky spojené s vycestováním do Nigérie se doporučuje předem konzultovat s Velvyslanectvím ČR v Abuji, případně s jeho pobočkou v Lagosu.

Nedoporučuje se poskytovat adresy a jiné kontakty na osoby v ČR neznámým osobám, včetně ubytovacích zařízení. Zastupitelský úřad ČR zaznamenal v minulosti podvodné vylákání finančních částek pod lživým zdůvodněním potřeby pomoci cestovateli od příbuzných, přičemž dotyčná osoba zanechala v hotelu kontakt na své příbuzné, který byl pro podvod využit.

Situace na lagosském letišti, zejména bezpečnost cestujících a hygiena, se zlepšuje. Přesto může nezkušený cestovatel či obchodník čelit problémům jako např. čekání na zavazadla v odbavovací hale, kde je vysoká teplota, vlhkost a komáři. Po příletu čeká u zavazadlového pásu velké množství různých lidí. Je třeba si dávat velký pozor na peníze a osobní doklady. Čekací doba na zavazadlo může trvat hodinu a více.

Doprava z letiště do města může turistovi či obchodníkovi při první návštěvě být nepříjemným zážitkem. Důrazně se proto doporučuje vyzvednutí na letišti obchodním partnerem anebo známou osobou s vlastním vozem. Předejde se tak zbytečnému riziku. Pokud přijíždějící není očekáván, je žádoucí sjednat si vůz taxislužby. Doporučuje se vůz s licencí, tzn. vůz žluté barvy s dvěma podélnými, vodorovnými pruhy a licenčním číslem na dveřích. Cenu je vhodné domluvit předem, jakož i podmínku, že během cesty řidič nepřibere další cestující. Taxametry neexistují. Najímat je vhodné pouze vozy osobní v dobrém technickém stavu a pokud možno s fungující klimatizací. Kvůli množství žebráků a pouličních obchodníků se doporučuje neotvírat, alespoň v místech, kde sedí cestovatelé, okna v autě. Při najímání auta ve měste se doporučuje využít hotelových taxíků.

Letiště je 24 km od středu města. Vzhledem k dopravním zácpám může jízda na a z letiště zabrat i více než dvě hodiny. Cesta je v nočních hodinách až na krátký úsek neosvětlená. Na frekventovaných úsecích jsou umístěny kontrolní policejní stanoviště. Policisté, kteří kontrolují vozidla, hledají sebemenší nedostatek na vozidle anebo v dokladech.

Při případném přestupu v Lagosu z mezinárodního na místní spoj se upozorňuje, že je třeba se přemístit z jednoho terminálu na druhý. Přestup může zabrat i tři hodiny (dlouhé čekání na zavazadla, dohadování se s taxikáři, dopravní zácpa při přesunu). Ve špičce vypadá starý místní terminál jako tržiště. Cestovatel, i pokud nemá zavazadlo k odbavení, si musí přes potvrzený let vyzvednout číslo sedadla v letadle. Toto ne vždy zaručuje místo v letadle, někdy se strhne buď ještě v odbavovací hale, nebo u letadla, nelítostní boj kdo se dostane dovnitř.

Mezinárodní letiště v Abuji zatím působí kultivovaněji a přesun na místní trvá několik minut. Na místním letišti se občas vyskytují stejné problémy jako v Lagosu. V Port Harcourtu a v Kano mají místní a mezinárodní letiště stejný terminál. Opět zejména při odbavování místních linek se někdy vyskytují problémy ústící v davovou psychózu. Při leteckých přesunech po Nigérii je třeba počítat s častým větším zpožděním a rušením letů bez náhrady.

Hranice lze přejet i autem (poměrně zdlouhavá záležitost vzhledem k místním specifikám), případně lodí do některého z tří hlavních přístavů (Lagos, Port Harcourt, Calabar).

Pokud se cestovatel ubytuje v hotelu, v ostrovní části Lagosu se nachází pouze tři hotely odpovídající evropským normám. Jedná se o Eko Meridian Hotel a Federal Palace, umístěné v relativně bezpečné čtvrti Victoria Island a Moorhouse (síť Sofitel). V blízkosti letiště se nachází hotel Sheraton. Při pobytu v jiném než v doporučených hotelech je nutno zvážit míru rizika.

V hlavním městě Abuji se nachází velice kvalitní hotel NICON Hilton. Evropským parametrům ještě vyhovují Sheraton a Rockview, nicméně i menší a levnější hotely lze v Abuji využít k přenocování. Doprava z letiště vzdáleného asi 30 km od města je možná pouze vozidly taxislužby.

Bezpečnostní situace je v Abuji příznivější, avšak i zde je nezbytné dodržovat zásady bezpečnosti, věnovat pozornost svému okolí, osobním dokladům a finančním prostředkům.

V Port Harcourt (jih země) se nachází jediné ubytovací zařízení evropské úrovně, hotel Presidential (má se otevírat hotel v síti Meridian). Ve městě Kano (sever země) je možné se ubytovat v hotelu Prince.

V restauracích se doporučuje vybírat jídla kvalitně tepelně zpracovaná, nápoje si objednávat bez ledu a sklenice by měla být ke stolu přinesena čistá a suchá. Pokud to je společensky únosné, doporučuje se pít přímo z láhve či nepoškozeným brčkem. Je třeba se vyvarovat požívání syrové zeleniny a ovoce, které nelze oloupat. Všechna tato opatření snižují riziko nákazy střevní infekcí či parazity.

Před odjezdem do Nigérie by měl cestovatel navštívit odborného lékaře - specialistu na tropické choroby a konzultovat zdravotní rizika spojená s cestou. Zdravotní prohlídka by měla být samozřejmostí. Při vlastním pobytu je třeba být velice opatrný. Nedoporučuje se stravovat v pouličních stáncích a druhořadých restauracích. Stravovat se je možno v již zmíněných hotelech anebo v několika málo kvalitních stravovacích zařízeních.

Největším zdravotním problémem, kterému Evropan musí čelit, je malárie. Při krátkodobém pobytu je vhodné preventivně užívat antimalarika. Výběr a užívání těchto léků je nutno konzultovat s lékařem. Při dlouhodobém pobytu se doporučuje profylaxie první 3 měsíce. Dlouhodobé užívání antimalarik má vážné vedlejší účinky. Při sebemenších zdravotních potížích je nutno navštívit lékaře v místě. Zastupitelské úřady ČR doporučují privátní kliniku St. Francis Medical Centre v Abuji nebo St.Francis Hospital v Lagosu.

Ke snížení rizika onemocnění malárií se doporučuje nevycházet v době po západu slunce a pobyt venku po setmění omezit na minimum. Neměla by se otevírat okna v obytných místnostech a větrat pouze klimatizéry. Před pobytem venku je třeba ošetřit si nezakryté části těla ochranným prostředkem proti hmyzu. ZÚ každému cestovateli kromě povinného očkování proti žluté zimnici doporučuje i očkování proti virové hepatitidě A,B, tyfu, tetanu a meningitidě. Je zaznamenám vysoký výskyt AIDS.

Každý cestovatel, ať už se jedná o turistu či obchodníka, by měl po příjezdu do Nigérie ve vlastním zájmu navštívit, resp. kontaktovat Velvyslanectví ČR v Abuji nebo jeho pobočku v Lagosu.

Vzhledem k bezpečnostní situaci v Nigérii se nedoporučuje cestovat do země a uvnitř ní automobilem. Pokud je to nezbytné, doporučuje se najmout si místního průvodce a v žádném případě nejezdit po setmění (vyčkat v nejbližší obydlené osadě, ve které se nachází policejní stanice).

Velkým problémem je kriminalita. Její úroveň roste či klesá v závislosti na ekonomicko-sociálních podmínkách obyvatelstva a schopnosti policie a armády zasáhnout. Je nutno podotknout, že při sebemenším odporu pachatelé používají hrubé násilí včetně střelby.

Všem případným cestovatelům do Nigérie lze doporučit, aby před cestou kontaktovali Velvyslanectví ČR v Abuji nebo jeho pobočku v Lagosu ohledně aktuální bezpečnostní situaci v zemi.

Celní a devizové předpisy
a) Seznam zboží, které se nesmí z Nigérie vyvážet: fazole, rýže, kasava, kukuřice, jam, dřevo neopracované a řezané, neopracované kůže, železný šrot a nezpracovaný kaučuk. Vývoz kulturních a uměleckých předmětů je omezen.
b) Seznam zboží, které se nesmí dovážet: vzdušné a všechny ostatní druhy pistolí, zbraně, padělané peníze, letecký fotografický papír, bižuterie z hořlavých plastických materiálů, nepoužité faktury, nepoužité tikety sázkových kanceláří, ulity mořských plžů zavinutce penízkovitého, prošlý čaj, pornografická literatura, marihuana, zápalky s bílým fosforem, předměty, jež by mohly ohrozit náboženské či etnické cítění obyvatelstva, maso, zelenina a další potraviny hygienicky závadné, oblečení s natištěnými výňatky z koránu, second-hand oblečení, stříbrné a slitinové mince neplatné v Nigérii, lihoviny s výjimkou likérů, brandy, ginu, rumu a whisky, sorghum, proso, pšeničná mouka, rostlinný olej, sádra, repelenty proti komárům, obnošené šactvo, ovocné džusy v prodejním balení, léky (v jiném než přiměřeném množství pro osobní potřebu), textil, těstoviny a sušenky, stolní konzumní voda.

Tento seznam se často obměňuje, doporučuje se proto informovat na aktuální stav při podání žádosti o vízum.

Turista nebo obchodník se musí po příletu do Nigérie prokázat minimálně částkou 500 USD na týden. Povinná výměna valut neexistuje. Maximální výše dovezených valut není stanovena, po příletu ji však musí cestovatel vykázat v prohlášení. Výše vyvezených valut musí být menší o výdaje spojené s pobytem v Nigérii.

Zdravotnictví a důležitá čísla
Velvyslanectví ČR v Abuji, případně jeho pobočka v Lagosu, může doporučit vhodné nemocniční zařízení. V Abuji a v Lagosu jsou to např.: St. Francis Medical Centre, Plot No. 501, Bangui Street, Wuse II, Abuja, tel. +234-9-5236282, 5236967, a
St. Francis Medical Centre, 22 Keffi Street, S.W. Ikoyi, Lagos, tel. +234-1-7742818, 7730377, MUDr. Mária Ifijen (slovensky hovořící).

Dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče mezi ČR a Nigérii neexistuje.


Informace: MZV ČR


Zajímavé odkazy

Politická mapa Nigérie
Reliéfní mapa Nigérie

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz