Nepál - navigace
     
zájezdy Nepál Hotely a ubytování Nepál
Last minute Nepál Informace Nepál
Víza Nepál Fotogalerie Nepál
Mapy a průvodce Nepál Recenze hotelů Nepál
Diskuze Nepál    Nepál - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Nepálské království
Hlavní město: Káthmándú
Rozloha: 140800 km2
Počet obyvatel: 26469569
Hustota zalidnění: 144 lidí na km2
Státní zřízení konstituční monarchie s dvoukomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT +5h 45 min
Administrativní dělení: 14 zón
Nezávislost od: 1768 - založení sjednoceného království
Měna: nepálská rupie (Nre) =100 paisů
Úřední jazyk: nepálština
Rozloha vodní plochy: 4000
Rozloha pevniny: 136800
Délka hranic: 2926
Státní vlajka a mapa:
Sousedící země: Indie, Čína
Procento populace, které je gramotné: 45%
Nezaměstnanost: 47%
Průmyslová odvětví: cestovní ruch, textilní průmysl, produkce cigaret, cementu a cihel
Zemědělství: pěstování rýže, kukuřice, pšenice, cukrové třtiny, produkce mléka
Přírodní zdroje: krásná scenerie, stromy na stavební dřevo, nevýznamně lignit, měď, kobalt a železná ruda
Nejvyšší hora: Sagarmatha/Čhomolunga (Mount Everest 8.846 m)
Nejnižší bod: Kanchan Kalan (70 m)
Nejdelší řeka: Karnálí (v zemi 800 km)
Největší město: Káthmándú (650.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: prudké bouře, povodně, sesuvy půdy, sucho a hladomor v závislosti na době, intenzitě a trvání letních monzunů
Železnice v km: 59
Silnice v km: 13223
Přístaviště: nemá
Vojenská služba: muži od 17 let
Náboženská příslušnost: muslimové 4%, hinduisté 86%, budhisté 8%ZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Přírodní podmínky
Severní hranici s Čínou tvoří Velký Himálaj, ve kterém se nachází pět nejvyšších světových vrcholů - Mount Everest (8848 m n. m.), Kančendžanga (8598 m n.m.), Makalu (8481 m), Dhaulagiri (8172 m) a Annapúrna I (8091 m). Jižněji se rozprostírá rovnoběžné nižší pásmo Malý Himálaj, dále pak podhůří Siválik a oblast Taraik tvořená severními výběžky Indoganžské nížiny. Horské řeky odvodňují území směrem do Indie. Tyto řeky se slévají na území Malého Himálaje do čtyř říčních systémů - Karnali, Narayani, Gandaki a Kosi.
Asi 35% nepálského území je zalesněno. V nížinách jsou to především bamusové lesy, na nižších horských svazích pak borovice a buky. Ve vyšších horských polohách rostou jedle a hlavně rododendrony (nepálská národní rostlina), které nádherně kvetou v období od března do konce dubna. Odlesnění je obrovským problémem. Dřevo je zapotřebí ve stavebnictví, je však také hlavním zdrojem paliva.

Podnebí je v Nepálu teplé subtropické s monzunovými dešti. Klima v horách je studené a mrazivé velehorské. Na podnebí v horách má vliv i členitost terénu.

Historie
První důkazy o osídlení některých míst na nepálském území pocházejí z dob asi před 10000 lety. Zhruba od 4. stol. n. l. existují záznamy o státním útvaru dynastie Ličavi, který se rozkládal mezi řekami Kali Gandaki na západě a Sun Koshi na východě. Tato dynastie vládla asi do 9. století n.l. Nepál byl rozdělen od 15. století do tří územních celků s hlavními městy v Káthmándú, Lalitpuru a Bhaktapuru. V polovině 18. stol. gurkhský vládce Prithví Nárájan Šáh postupně sjednocoval a rozšiřoval zemi. V rámci expanze na jih však došlo ke střetům s angličany v Indii, což vedlo k anglo-nepálské válce. Důsledkem války byly územní ztráty, avšak nezávislost Nepálu byla uchována. Roku 1846 došlo k politickému převratu a začal vládnout Džang Bahádur Kunvár, který také založil dynastii Ránů. V roce 1951 byla tato dynastie svržena a došlo ke vzniku parlamentní demokracie. Ta byla v šedesátých letech nahrazena monarchickým režimem Paňčájatů. Demokracie byla obnovena v roce 1990. V druhé polovině 90. let došlo k politické nestabilitě země - radikální komunisté nespokojení s průběhem reforem a s ekonomickým stavem začali občanskou válku zaměřenou na úplnou likvidaci monarchie a založení lidové republiky. K násilnostem docházelo zpočátku pouze v odlehlých horských regionech, později však nepokoje zasáhly téměř polovinu země.
Zajímavá místa
Hlavní město Káthmandú stojí navštívit hlavně kvůli pěknému historickému centru. Druhé největší město s velmi zajímavou architekturou je Patan. Dalším zajímavým městem je Bhaktapur se vými stavbami ze 17. století. Jednou z největších turistických atrakcí je i budhistický chrám Swayambhunath, proslavený tím, že je obývá obrovská skupina opic. Turisté však do Nepálu jezdí především za nádhernou horskou přírodou. Národní park Royal Chitwan nabízí neskutečně dobrou podívanou na slony, tygry, leopardy a mnoho dalších zvířat. Dalšími nejnavštěvovanějšími místy jsou Sagarmatha NP rozkládající se na úpatí Mt. Everestu nebo Annapúrna Conservation Area.
Převzato z cestovatelského serveru Dalky.cz


Zajímavé odkazy

Politická mapa Nepálu
Reliéfní mapa Nepálu

Průvodci a mapy


Nepál...
Nepál - DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz