Mexiko - navigace
     
zájezdy Mexiko Hotely a ubytování Mexiko
Last minute Mexiko Informace Mexiko
Víza Mexiko Fotogalerie Mexiko
Mapy a průvodce Mexiko Recenze hotelů Mexiko
Diskuze Mexiko    Mexiko - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Spojené státy mexické
Hlavní město: México
Rozloha: 1972550 km2
Počet obyvatel: 104907991
Hustota zalidnění: 50 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní prezidentská republika s dvoukomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT - (6 až 8) h (v létě o 1 h méně)
Administrativní dělení: 5 oblastí, 31 spolkových států a distrikt hlavního města
Nezávislost od: 16. září 1810
Měna: nové peso (NP) =100 centavů
Úřední jazyk: španělština
Rozloha vodní plochy: 49510 km2
Rozloha pevniny: 1923040 km2
Délka hranic: 4353 km
Délka pobřeží: 9330 km
Sousedící země: Spojené státy americké, Guatemala, Belize
Státní vlajka a mapa:
Sousedící země: Spojené státy americké, Guatemala, Belize
Průměrný věk muže: 24
Průměrný věk ženy: 23
Hrubý domácí produkt na osobu: 4125$
Nezaměstnanost: 4 % (1999)
Průmyslová odvětví: petrochemie, barevná metalurgie,
Zemědělství: pěst. kukuřice, luskovin, pšenice, rýže, čiroku, zeleniny, citronů, pomerančů, manga, ananasu, kávovníku, kokosových ořechů, cukr. třtiny, sisalu, tabáku, chov skotu, ovcí, koz, koní, prasat, rybolovu
Přírodní zdroje: ropa, zemní plyn, olovo, zinek, měď, manganu, uhlí, sůl,
Nejvyšší hora: sopka Pico de Orizaba - 5,700 m n. m
Nejnižší bod: Laguna Salada -10 m n. m
Nejdelší řeka: Bravo del Norte (3.023 km, v zemi 2050 km)
Největší město: México (10.800.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: tsunami, hurikány, zemětřesení
Železnice v km: 19510
Silnice v km: 329532
Přístaviště: Acapulco, Altamira, Coatzacoalcos, Ensenada, Guaymas, La Paz, Lazaro Cardenas, Manzanillo, Mazatlan, Progreso, Salina Cruz, Tampico, Topolobampo, Tuxpan, Veracruz
Vojenská služba: ve věku 18 let
Náboženská příslušnost: rímští katolíci 90%, protestanté 5%

Lyžařská střediska


ZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Mexiko je největším státem střední Ameriky a vyznačuje se velkou kulturní rozmanitostí. Mexiko tvoří pruh hornaté pevniny mezi Tichým oceánem a Mexickým zálivem.

Mexiko bylo již od 1. tisíciletí před n.l. zemí vyspělých civilizací. První významnější byli Olmékové a potom Mayové (kolem roku 300 n.l.). Mayové stavěli kamenné pyramidy a byli znalci astronomie. Po Mayích přišli Toltékové a potom Aztékové, kteří založili Tenochtitlách. Aztékové používali kalendář a prováděli krvavé rituální oběti. Jejich říše vydržela až do příchodu Španělů - v roce 1521 padl Tenochtitlán a v roce 1535 vzniklo na dobytém území Nové Španělsko. Nemilosrdná nadvláda Španělů vedla v roce 1810 k válce za nezávislost. Ta byla vyhlášena v roce 1821. V roce 1824 vznikla federativní republika. Následovaly roky plné občanských nepokojů, došlo i k vyhlášení císařství a k opětovnému vyhlášení republiky. V roce 1910 začala mexická revoluce, v jejímž čele stáli Pancho Villa a Emiliano Zapato. Revoluční skupiny vytvořili jednotnou Národní revoluční stranu, která se později přejmenovala na Stranu institucionalizované revoluce. Tato strana vládne až do současnosti.

Mexiko City je druhé největší město planety. Rozkládá se v obrovském údolí, neustále zahaleno smogem. Za historické centrum města se považuje náměstí Plaza de la Constitución, známé spíše jako Zócalo, které nechal v roce 1520 Cortés. Město je postaveno na základech původního aztéckého města Tenochtitlán, které bylo vystavěno uprostřed jezera, takže řada starších budov a kostelů dnešní mexické metropole pomalu klesá díky bahnitému podloží. Na náměstí najdete sídlo prezidentského úřadu a muzeum Palacio Nacional. Na severní straně stojí katedrála Metropolitana, postavená Španěly v roce 1520 na místě aztéckého Tzompantli.
Další památkou, kterou byste neměli minout je kostel Panny Marie Quadalupské, postaveny v místě, kde se v polovině 16. století zjevila Panna Marie chudému indiánskému rolníkovi Juanu Diegovi. Poprosila ho, aby nechal co nejrychleji postavit kostel. Uvnitř najdete překrásně zdobené stěny a oltáře a mnoho předmětů z ryzího stříbra. Odhaduje se, že jeho celková váha dosahuje 70 tun.
Po prohlídce města se vydejte na výlet na sever, do Teotihuacánu. Tento rozsáhlý komplex starobylých staveb pochází z 5. století před naším letopočtem, ale největšího věhlasu dosáhl o šest století později, kdy se stal největším městem Střední Ameriky. Sláva ale neměla dlouhého trvání protože už o pouhá tři staletí později byl Teotihuacán zničen a vypálen. Nejpozoruhodnějšími stavbami, které Vás upoutají na první pohled jsou dvě velké pyramidy - Sluneční a Měsíční. Každá leží na opačném konci Ulice mrtvých, která je dlouhá více jak 2 km.

Rovněž severně od Mexiko City se nalézá centrum civilizace Toltéků, Tula. Z tohoto města krutě vládli rovných dvě stě let celému Mexiku, ale už ve 12. století museli kapitulovat pod nájezdy útočníků. V Tule najdete obrazy a sochy hadů, protože hadí bůh Quetzalcoatl byl v toltécké kultuře jedním z nejdůležitějších vládců. Z hlavní pyramidy je vidět řadu sloupů - atlantů, téměř pět metrů vysokých soch, které zpodobňují zachmuřené figury válečníků. Dříve nesly mohutnou střechu, která sídlo civilizace chránila před nepřízní počasí.

Acapulco je jedním z nejnavštěvovanějších mexických měst na tichomořském pobřeží. Dříve bylo vstupní branou z Nového světa do Orientu, nyní je to velkoměsto s více než milionem obyvatel. Najdete zde hotely, obchodní centra, bary a restaurace. Zdejší pláže jsou plné turistů. Ovšem turistickým lákadlem číslo jedna je už od roku 1930 podívaná na mladé muže (tzv. divers), kteří se ze sebevražedné výšky téměř padesáti metrů vrhají po hlavě do uzoučké rozsedliny v moři, v níž navíc není velká hloubka. Před skokem se vždycky pomodlí.

Koho omrzí ležet na pláži může navštívit Monte Alban, což je velký komplex obřadních budov na stejnojmenné hoře. Je starý téměř tři tisíce let. Stěny chrámů jsou postaveny z kamenných bloků, které nemají žádnou ze stran stejnou, stejně je tomu i s jednotlivými úhly. Stěny jsou navíc hustě popsané hieroglyfy, které se dodnes nepodařilo rozluštit.

Mezi další historické objekty patří Chichen Itzá, důležité centrum Mayů a později Toltéků. Hlavní stavbou je El Castillo - devítistupňová pyramida, která má na každé ze svých čtyř stran 91 schodů. Další pozoruhodnou stavbou je míčovna, kde se hrály různé hry.

Z Chitchen Itzá to už není daleko na poloostrov Yucatán a do Cancúnu, současného turistického střediska. Je zde spousta hotelů, resortů, barů, restaurací, sportovních center a samozřejmě krásné pláže.


Zajímavé odkazy

Politická mapa Mexika
Reliéfní mapa - Mexiko
Poznávací zájezd po Mexiku od ESO travel
Zájezdy - Mexiko

Průvodci a mapy


Mexico...
Mexico - Oaxaca:a Chiapas
159 Kč
Cozumel...
Cozumel - průvodce s mapou na potápění
119 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz