Kuvajt - navigace
     
zájezdy Kuvajt Hotely a ubytování Kuvajt
Last minute Kuvajt Informace Kuvajt
Víza Kuvajt Fotogalerie Kuvajt
Mapy a průvodce Kuvajt Recenze hotelů Kuvajt
Diskuze Kuvajt    Kuvajt - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Kuvajtský stát
Hlavní město: Kuvajt
Rozloha: 17820 km2
Počet obyvatel: 2183161
Hustota zalidnění: 107 lidí na km2
Státní zřízení konstituční monarchie bez politických stran s jednokomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT + 3 h
Administrativní dělení: 5 guvernorátů a ostrovy
Nezávislost od: 19. června 1961
Měna: kuvajtský dinár (KWD) =1000 filsů
Úřední jazyk: arabština
Délka hranic: 462 km
Délka pobřeží: 499 km
Sousedící země: Saúdská Arábie, Irák
Státní vlajka a mapa:
Sousedící země: Saúdská Arábie, Irák
Průměrný věk muže: 26
Průměrný věk ženy: 28
Hrubý domácí produkt na osobu: 22110$
Nezaměstnanost: 1,4 % (1995)
Průmyslová odvětví: zpracování ropy a zemního plynu
Zemědělství: pěst. zeleniny, obilnin, datlových palem, chov ovcí, koz, drůbeže, skotu a velbloudů, rybolov
Přírodní zdroje: ropa, zemní plyn, ryby, krevety
Nejvyšší hora: nepojmenované místo - 306 m n. m
Nejnižší bod: Perský záliv - 0 m n. m
Největší město: Kuvajt (150.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: písečné bouře, velké deště,
Silnice v km: 4450
Přístaviště: Ash Shuaybah, Ash Shuwaykh, Kuwait, MinaAbd Allah, Mina al Ahmadi, Mina Suud
Vojenská služba: ve věku 18 let
Náboženská příslušnost: muslimové 90%, hinduisté 5%ZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Bezpečnost a doporučení turistům
Kuvajt je velice ojedinělým cílem pro turistiku, a to hned z několika důvodů:
Jako poměrně silně islámsky orientovaná země se snaží turistiku v našem chápání zcela eliminovat, aby zabránila pronikání západních vlivů "volných mravů". Z tohoto důvodu zákony a předpisy vlastně eliminují jakýkoliv turistický ruch, a proto i vízová politika Kuvajtu je velice striktní.
Dalším faktorem, proč Kuvajt není vyhledávaným cílem turistiky je náročné klima, ve vrcholu sezóny v letních měsících téměř nesnesitelné (suché horko přesahující 50 °C, pouštní písečné bouře atd.). Z toho tedy vyplývá, že veškerá turistika v Kuvajtu se omezuje na obchodní cesty nebo jiné cesty za služebním účelem, anebo na návštěvy konkrétních osob, povětšinou rodinných příslušníků žijících a působících v této oblasti.

Při návštěvě Kuvajtu je potřeba respektovat několik základních pravidel, jejichž dodržování je velice přísně hlídáno a přestupky v tomto směru můžou vést až k uvěznění v místních nápravných zařízeních. Především je to požívání alkoholických nápojů (a drog) na veřejných místech, ale i v soukromí. Dalším přestupkem je propagace (dokonce i použití pro vlastní potřebu) jakéhokoliv tiskového anebo video materiálu s erotickým podtextem, o porno literatuře a videu ani nemluvě. Na všech hraničních přechodech je možno očekávat podrobnou (i osobní) prohlídku, včetně prohlížení záznamů na videokamerách. Poslední zásada důležitá pro Evropany se týká chování a oblékání žen. Kuvajt je sice poměrně bezpečnou zónou pro volně se pohybující ženy v porovnání s jinými arabskými zeměmi, avšak přesto je vhodné, pokud možno, zajistit jim mužský doprovod. Co se týká oblečení, doporučují se zahalená ramena a nohy po kolena, ne vyzývavý dekolt. Všechna tato omezení se ještě vystupňují v průběhu svatého měsíce Ramadánu, kdy se na veřejnosti nesmí jíst, pít (cokoliv), ani požívat jiných požitků, jako například kouřit, líbat se, žvýkat žvýkačku atd. od východu do západu slunce.

Bezpečnostní situace Kuvajtu byla již několikrát v posledních letech předmětem diskusí světových masmédií vzhledem k přetrvávajícímu nebezpečí vojenského zásahu ze strany iráckého agresora. Na druhé straně, vnitrostátní bezpečnost je poměrně vysoká, kriminalita je minimální. Největším nebezpečím v tomto smyslu jsou tedy spíše dopravní nehody způsobené neukázněnou jízdou většinou místní mládeže vybavené silnými stroji a nerespektující (často však také neznající) dopravní předpisy.

Doporučuje se zvýšenou měrou dbát na opatrnost v oblékání a chování a omezit pohyb osaměle po setmění.

Celní a devizové předpisy
Díky zásadám vízové politiky (existence "sponzora") zcela odpadá povinnost prokazování finančních prostředků potřebných na pobyt v zemi, jelikož toto je splňováno již při žádosti o vízum. Tím také odpadá povinnost výměny valut. Dovoz a vývoz valut není kuvajtskými právními předpisy upraven, je tedy možno dovážet a vyvážet jakékoliv množství různých světových měn.

Celní předpisy se shodují v zásadě s předpisy jiných zemí, t. j. dovoz osobních potřeb pro jedince anebo rodinu v přijatelném množství bezcelně.

Přísně se však zakazuje dovoz alkoholických nápojů, cigaret a erotické literatury a videonahrávek. Celní kontrola - zvláště cizinců - na hraničních přechodech je prováděna velice důsledně.

Zdravotnictví a důležitá čísla
V Kuvajtu se od prosince 1999 zavedla pro cizince paušální platba při ošetření na klinice KD 1,- za osobu a při ošetření v nemocnici tato částka činí KD 2,-. Týká se to všech cizinců, jak s povolením dlouhodobého pobytu, tak krátkodobých cestovatelů.

Další velkou změnou v systému zdravotního pojištění v Kuvajtu je zavedení povinné platby zdravotního pojištění pro cizince, čímž se ukončila éra bezplatného zdravotnictví pro všechny obyvatele Kuvajtu. Tato povinnost vstoupila v platnost dne 13. dubna 2000 a vztahuje se na muže - sponzory částkou k úhradě KD 50,- ročně, stejně tak pracující manželka - cizinka, manželka v domácnosti KD 40,- za rok a každé dítě KD 30,-

Současně se mění postavení cizinců krátkodobě pobývajících v zemi. Zatímco před tímto datem byl cizinec ošetřen v kterémkoliv státním zařízení zdarma - s výjimkou úhrady paušálu KD 1,- (ev. KD 2,-), se zavedením platby zdravotního pojištění je cizinec povinnen hradit plnou částku za ošetření, resp. za pobyt v nemocnici.

Jelikož se tento systém zatím pořád velmi pomalu začíná uplatňovat v praxi, státní zařízení ještě nemají v jeho aplikaci náležitou rutinu, a proto často odmítají ošetřovat cizince pobývající v zemi na krátkodobá víza, přičemž argumentují obtížností vyúčtování za poskytnuté služby. Cizinec domáhající se ošetření je proto téměř automaticky odkázán na soukromé zařízení, kde si veškeré služby platí sám v plné výši. Proto je nanejvýš vhodné si při vstupu do země sjednat zdravotní pojištění na předpokládanou dobu pobytu v kterémkoliv kuvajtském pojišťovacím ústavu. To je možné učinit rovněž ve vlastní zemi ještě před odjezdem, ovšem je nutné počítat s velkými průtahy při následném řešení pojistného případu právě již ze zmíněného důvodu absence jakýchkoliv zkušeností v této oblasti.

Důležitá telefonní čísla:

Policie - city 102, 112
Policie Faiha 2547170, 2547190
Požární sbor - město 105, 100
Požární sbor - Al Nuzha 2545171
První pomoc - centrála 4722000
První pomoc - Amiri Hospital 2422366
Záchranná služba 2553779


Informace: MZV ČR


© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz