Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
Izrael - navigace
     
zájezdy Izrael Hotely a ubytování Izrael
Last minute Izrael Informace Izrael
Víza Izrael Fotogalerie Izrael
Mapy a průvodce Izrael Recenze hotelů Izrael
Diskuze Izrael    Izrael - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Izraelský stát
Hlavní město: Jeruzalém
Rozloha: 20770 km2
Počet obyvatel: 6116533
Hustota zalidnění: 285 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT + 2 h
Administrativní dělení: 6 oblastí s 13 okresy
Nezávislost od: 14. května 1948
Měna: nový izraelský šekel (ILS) =100 agorot
Úřední jazyk: arabština, hebrejština
Rozloha vodní plochy: 440 km2
Rozloha pevniny: 20330 km2
Délka hranic: 1017 km
Délka pobřeží: 273 km
Sousedící země: Sýrie, Libanon, Jordánsko, Gaza, Egypt
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk muže: 29
Průměrný věk ženy: 28
Hrubý domácí produkt na osobu: 16310$
Procento populace, které je gramotné: 95%
Nezaměstnanost: 9 % (1999)
Průmyslová odvětví: broušení diamantů, hodinářství, farmacie, výroba ocele, obráběcích strojů, zbraní a zbraňových systémů, munice, elektroniky, chemických produktů, cementu, papíru, obuvi, cigaret,
Zemědělství: pěstování pšenice,brambor, ovoce (pomeranče, banány, jablka, olivy, datle, avokády, mango, jahody, melouny), chov skotu, prasat, drůbeže, ovcí, koz
Přírodní zdroje: kuchyňská sůl, fosfáty,
Nejvyšší hora: Mount Meron - 1.2078 m n. m
Nejnižší bod: Mrtvé moře (-400 m)
Nejdelší řeka: Jordán (část, 420 km)
Největší město: Jeruzalém (620.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: písečné bouře, sucha, zemětřesení
Železnice v km: 640
Silnice v km: 16281
Přístaviště: Ashdod, Ashqelon, Elat (Eilat), Hadera, Haifa, Tel Aviv-Yafo
Vojenská služba: ve věku 18 let
Náboženská příslušnost: židé 82%, muslimové 15%, křesťané 0%

FOTOGALERIE - IzraelZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Portrét země
IZRAEL pro Vás připravil náš spolupracovník ing. Pavel Soukup

Izrael je země velká asi jako Morava. Člověk by řekl, že svoji rozlohou je zanedbatelnou kapkou na naší zeměkouli. Přesto se s ním každodenně setkáváme v tisku a televizi jako by se jednalo skoro o nějakou velmoc. To proto, že jeho existence je takříkajíc denně na tapetě a je středem zájmu, obdivu i nevraživosti současného světa. Jeho poloha i fungování na Blízkém východě uprostřed arabského světa jsou jedinečné a jeho snaha žít je ojediněle vytrvalá a bojovná. Snad proto každý z nás, ať už zemi navštívil nebo ne, má o ní povědomí a nemusí zrovna mít prostudované prospekty cestovních kanceláří, které nabídnou nejdříve pláže a slunce a teprve potom, že se jedná o zaslíbenou zemi židů, zemi mléka a medu. Izrael po více jak padesátileté historii už nechce být časovanou bombou v srdci Blízkého východu, ale přesto jí zůstává a nikdo neví jak dlouho tomu tak ještě bude. Zde se narodil Ježíš, zde jsou signifikantní kořeny nám odkázaného dědictví, Izrael je všechno toto a přece ještě něco daleko víc.
Z teritoriálního hlediska se Američané dívají s úšklebkem na velikost státu New Jersey a Izrael není větší. Pro Australany je Tasmánie, která je dokonce dvakrát větší, jednolitým solitérem jedinečné přírody, kterou na celém australském kontinentě nenajdete. Izrael jak je malý, tak je naopak různorodý. New Jersey je jenom pěkně udržovaný park a Tasmánie extravagantní ostrov bujaré přírody. Izrael je ale zemí neuvěřitelných kontrastů, od sněhem pokrytých vrcholků a cedrového lesa až k žárem spalovaným pouštím a subtropickým údolím. Dopoledne můžete lyžovat na svazích Mount Hermonu a odpoledne se můžete vykoupat v Mrtvém moři a kochat se pestrobarevnými korály.
Díky své poloze mezi Afrikou a Asií a blízko Evropy, maličké území Izraele často hrálo roli jakési otáčivé páky v historii. Kdysi to byla římská provincie, jindy opevněná bašta křižáků, pak doména egyptských Mameluků a ještě později otomanských Turků a konečně britský protektorát. Zde se pohyboval řecký mýtický hrdina Perseus, zde se nacházela bájná biblická krajina Sába, zde kráčel Alexandr Veliký, Kleopatra, Richard Lví srdce, Salahudin i Napoleon. K tomuto seznamu patří Abrahám, Mojžíš, Ježíš a také Mohamed. Říkáme-li Izrael, mnohý z nás si vybaví i palestinská území západně od řeky Jordán a Gazu. Zde všude se nacházejí historické monumenty, velké i malé, ve kterých je vetkána velká a důležitá část historie lidstva. Z vykopávek archeologů lze dovodit stopy člověka staré 500.000 let.
Na jedné straně tedy máme co do činění s kolébkou lidstva, na druhé straně pozorujeme teprve padesátiletou a stále se vyvíjející společnost dramaticky nabírající židovské imigranty z celého světa, v poslední době především z bývalého Sovětského svazu. Spojuje je jednotná židovská víra, která odolala všem historickým pogromům i holocaustu. V současné době obtížně vzdoruje sebevražedným atentátům palestinských fanatiků, které snad jednou přestanou a do země jako předtím budou znovu proudit davy zvědavých turistů z celého světa. Na zemi si totiž dělají nárok i Palestinci, kteří významnou měrou se podílejí na kulturně-historickém obrazu země.
S takovou směsicí lidí a s tak zamotanou historií a vlastně nedokončenou přítomností lze těžko očekávat vždy pořádek, mír a pohodu. Proto svět je nucen se zajímat o Izrael jako o přetrvávající ohnisko napětí. Nebýt posledních událostí, můžete zemí cestovat bezpečně a můžete si být jisti tím, že zde jako málokde jinde na světě budete do sebe vstřebávat podivuhodnou různorodost historie a kultur. Můžete večeřet v beduinském stanu a pozorovat přitom plíživý západ slunce nad pouští a zrovna tak přes den můžete při potápění v Rudém moři vychutnávat tajemný a barevný podmořský svět. Čekají na vás skvělé bary v Eilatu, Tel
Avivu a Jeruzalému a můžete se také seznámit se zajímavým společenstvím kibuců a budete překvapeni pitoreskností a výběrem palestinských suvenýrů jakož i pohostinností zdejších obyvatel. Nejdůležitější je sem přijet bez předsudků. Zde se na konečném míru ještě pracuje a celý svět to se zaujetím sleduje.
Kdy je nejlepší do Izraele jet?
Izraelské klima a podmínky v zemi nejsou tak extrémní, abychom tam kdykoli nemohli vyjet bez problému i když vrcholné léto v Negevské poušti a Eilatu nás svými vedry může trochu potrápit. Jen na to bychom měli být připraveni. Návštěvu vždy můžeme zkombinovat se dvěma nejatraktivnějšími místy Blízkého východu tj. s egyptskými pyramidami a skalními chrámy v jordánské Petře. Výhodou v zimě je to, že ceny ubytování jsou nižší, v Jeruzalémě však může být chladněji a může pršet, ale v Eilatu bude krásně a na koupání. O Velikonocích se Jeruzalém a Betlém zaplňují křesťanskými poutníky, počasí je skvělé, ale ceny začínají stoupat. Na říjen připadá řada židovských svátků, proto často bývá zavřeno v obchodech i muzeích a doprava z tohoto důvodu funguje nepravidelně. Říjnu je proto lepší se vyhnout. Před cestou do Svaté země tedy raději nahlédneme do kalendáře, v němž jsou vedle křesťanských svátků značeny i svátky židovské, které na naše rozhodnutí mohou mít vliv. Kromě obvyklého poznání atraktivních památek, moře a přírody jako takové se do Izraele můžeme vypravit i na různé kulturní a společenské akce, které mívají svůj kalendář. Dalším zpestřením mohou být atraktivní sportovní a turistické aktivity a ti mladší z nás s budou třeba chtít dobrovolně pracovat v kibucu nebo mošavu.
Turistické tipy
Jakkoli Izrael není velkou zemí, jeho poloha a zvláštní mix židovských přistěhovalců do míst předků s arabským prostředím a kulturou, zvýrazněný specifickou historií a monumenty , vytváří rozmanité možnosti kratších i delších výletů a pobytů. Pohled na turistické priority je vždy individuální nicméně nabízíme následující tipy:

1. Staré město Jeruzaléma, pohled z Olivové hory na Skalní chrám
2. Podmořský život v Eilatu s pokračováním na Sinaji
3. Návštěva biblických pamětihodností kolem Galilejského jezera (např. na kole)
4. Návštěva největšího světového kráteru Maktesh Ramon v Negevské poušti
5. Kuriozní koupání v Mrtvém moři
6. Procházka starými uličkami mystického Safedu
7. Kombinace návštěvy Izraele s krátkou prohlídkou egyptských pyramid a skalního jordánského města Petry.

Námět na týdenní cestu:
- Jeruzalém, Staré město (2 dny)
- Mrtvé moře, koupání a pevnost Masada (1 den)
- Tiberias, na kole nebo autem kolem Galilejského jezera, Tabgha, Kapernaum (1 den)
- Safed, autobusem z Tiberia, prohlídka starého města a čtvrti umělců (1 den)
- Akko a Caesarea, ze Safedu, křižácký hrad a památky ze starého Říma (1 den)
- Tel Aviv a návštěva staré Jaffy (1 den)

Rozšíření o další týden:
- další půlden v Jeruzalémě a půlden na návštěvu Betléma (1 den)
- z Tiberia rozšířit o návštěvu Nazaretu a Beit She´an (1 den)
- z Akka rozšířit o návštěvu Haify (Bahaistický chrám, hora Carmel (1 den)
- z Tel Avivu do Eilatu za podmořským životem a koupáním, 1 den výlet na Maktesh Ramon a v případě dostatku financí 1,5 denní výlet do Petry (3-4 dny)


Zajímavé odkazy

Mapa - Jeruzalém
Politická mapa Izraele
Reliéfní mapa - Izrael

Průvodci a mapy


Izrael...
Izrael - DVD
99 Kč
Izrael...
Izrael
215 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz