Írán - navigace
     
zájezdy Írán Hotely a ubytování Írán
Last minute Írán Informace Írán
Víza Írán Fotogalerie Írán
Mapy a průvodce Írán Recenze hotelů Írán
Diskuze Írán    Írán - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Íránská islámská republika
Hlavní město: Teherán
Rozloha: 1648000 km2
Počet obyvatel: 65800000
Hustota zalidnění: 274 lidí na km2
Státní zřízení islámská republika se systémem jedné strany a jednokomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT + 3 h 30 min
Administrativní dělení: 28 provincií
Nezávislost od: 1. srpna 1979
Měna: íránský rijál (IRR) =100 dinárů
Úřední jazyk: perština
Rozloha vodní plochy: 12000 km2
Rozloha pevniny: 1636000 km2
Délka hranic: 5440 km
Délka pobřeží: 2440 km
Sousedící země: Turkmenistán, Turecko, Pákistán, Irák, Ázerbájdžán, Arménie, Afghánistán
Průměrný věk muže: 23
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk ženy: 23
Relativní podíl městského obyvatelstva: 57
Hrubý domácí produkt na osobu: 1630$
Počet km silnic na 1000 m2 půdy: 26
Počet obyvatel na 1 lékaře: 3300
Nezaměstnanost: 9 % (2000)
Průmyslová odvětví: kožedělný, textilní průmysl, tkaní koberců
Zemědělství: pěstování pšenice, ječmene, rýže, luskovin, brambor, zeleniny, bavlníku, cukr. řepy i tčtiny, jablek, citrusů, palmy datlové, pistácií, vlašských ořechů a mandlí, vinné révy, chov ovcí a koz, rybolov
Přírodní zdroje: ropa, rudy železa, barevné kovy, sůl, síra, kaolin, uhlí
Nejvyšší hora: Demávend - 5.671 m n. m
Nejnižší bod: Kaspické moře - 28 m n. m
Nejdelší řeka: Karún (850 km)
Největší město: Teherán (8.250.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: sucha, záplavy, písečné bouře,
Železnice v km: 7201
Silnice v km: 167157
Přístaviště: Abadan , Ahvaz, Bandar Abbas, Bandar-e Anzali, Bushehr, Bandar-e Emam Khomeyni, Bandar-e Lengeh, Bandar-e Mahshahr, Bandar-e Torkaman, Chabahar (Bandar Beheshti), Jazireh-ye Khark, Jazireh-ye Lavan, Jazireh-ye Sirri, Khorramshahr
Vojenská služba: ve věku 21 let
Náboženská příslušnost: muslimové 99%>> Objednávka Víz, vízum Írán <<


ZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Bezpečnost a doporučení turistům
Bezpečnostní situace:
V současné době lze předpokládat zvýšený pohyb afghánských uprchlíků i íránských bezpečnostních složek ve východní části země. V této souvislosti se nedoporučuje návštěva oblastí ležících východně od linie Mašhad-Tabas-Yazd-Kermán-Bám-Íránšahr. Velvyslanectví ČR v Teheránu doporučuje českým turistům, aby konzulárnímu oddělení velvyslanectví oznámili svoji přítomnost v Íránu, plánovanou délku pobytu, případné telefonické spojení a termín předpokládaného opuštění Íránu. Pravidelný kontakt s velvyslanectvím se doporučuje také českým občanům, kteří v Íránu pracují.

Peníze, doklady, letenky je nutno nosit neustále při sobě, nejlépe ukryté na těle. Doporučuje se mít u sebe kopie identifikační stránky pasu a stránky pasu s íránským vízem. Vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci se zvyšuje počet krádeží peněz a cestovních dokladů. V poslední době se objevilo i několik případů falešných uniformovaných policistů, kteří se o tyto krádeže pokoušejí. Nutná je proto maximální obezřetnost při všech cestách po Íránu. Nedoporučuje se individuální pohyb v noci, zvláště v málo frekventovaných oblastech, pohyb osamělých osob v noci je extrémně nebezpečnou záležitostí.

Placení:
V Íránu je stále nemožné použít mezinárodní kreditní karty či cestovní šeky, nefunguje ani bankovní spojení prostřednictvím Western Union. Doporučuje se tedy mít při cestě do Íránu dostatečnou zásobu hotovosti.

Potraviny:
Ceny základních potravin v posledních letech stoupají (inflace se pohybuje kolem 20% ročně). Jsou k dostání potraviny všeho druhu, k pití minerálky a limonády. Vzhledem k několik let trvajícímu suchu se zhoršuje kvalita vody ve vodovodním řádu, doporučuje se tedy pít vodu pouze balenou nebo převařenou.

Doprava:
Cestovat do/z Íránu je možné letadlem (z ČR společností Lufthansa, Austria Airlines nebo SwissAir). Na letišti Mehrabad se u mezinárodních letů platí letištní poplatek 70 000 IRR. Pokud je letenka koupena v Evropě, je dobré si ověřit, zda tento poplatek není započítán již v ceně letenky. Před odletem je třeba telefonicky potvrdit odlet.
Je možná také cesta vlakem (od 15.3.2001 znovu otevřena trasa Damašek - Istanbul - Teherán), autobusem (přímé spoje Istanbul/Ankara - Teherán) nebo vlastním automobilem.
Poplatky za dálnice v Íránu jsou velmi nízké - 100 IRR za osobní automobil, 200 IRR za minibus, 500 IRR za autobus a nákladní automobil. Cena benzínu je i po zdražení dne 21. 3. 2002 stále velmi nízká: 900 IRR / litr. Osobní auta zde jezdí na olovnatý benzín oktanového čísla 91, u vybraných čerpacích stanic je k dostání také místní varianta bezolovnatého benzínu, který je ale velmi nízké kvality. Toto má při použití auta na bezolovnatý benzín evropského standardu za následek brzké zničení katalyzátoru. Na naftu jezdí v Íránu pouze nákladní auta a použití osobních aut s dieslovým motorem není v Íránu povoleno.
Na území Íránu dá naprosto bez problémů cestovat letadlem, autobusem, sběrnými taxi, vlakem. Cestování autobusy v nočních hodinách se nedoporučuje vzhledem k častým dopravním nehodám. V Teheránu a ve větších turistických městech jsou cestovní agentury, které zařizují jak program tak letenky. Po velkých městech lze nejčastěji cestovat městským autobusem nebo sběrným taxi. Při použití taxi je dobré vždy předem dohodnout cenu.

Írán je šíitská země a při pobytu na jeho území je třeba respektovat místní pravidla týkající se oblékání, naprostého zákazu požívání alkoholu, fyzického kontaktu na veřejnosti, fotografování osob atd. Ženy by měly nosit plášť nebo delší košili (alespoň nad kolena) a k tomu dlouhou volnou sukni nebo kalhoty, povinný je šátek zakrývající hlavu i krk. Muži mohou nosit obvyklé turistické oblečení, nesmí ale mít krátké kalhoty.

Koupání: V Kaspickém moři i v Perském zálivu se koupou zvlášť ženy a zvlášť muži. Na ostrově Kish existují mezinárodní pláže pouze pro zahraniční návštěvníky, na nichž je možno se koupat společně.

V turisty navštěvovaných městech jako je Esfahán, Šíráz, Yazd, Hamadán je povolen vstup jen do některých mešit. V poutním městě Mašhad se před vstupem do Haramu - místo odpočinku 8. Emáma Rézy, musí odevzdat tašky do úschovny a ženy musí mít na sobě čádor (druh černého pláště zahalujícího tělo). Při fotografování osob je lépe se předem zeptat.


Informace: MZV ČR 5.12.2003


Celní a devizové předpisy
Při vstupu do země jsou celní prohlídky běžnou záležitostí. Informace o těchto prohlídkách se v jednotlivých případech značně odlišují. Někdy je prohlídka formální, jindy mohou být prohlídky důkladné s cílem najít zakázané zboží. Celníci se také mohou ptát na přesnou trasu cesty po Íránu.

Povinná směna valut není předepsána.

Předpisy pro dovoz zvířat jsou stejné jako v Evropě: při vstupu do země musí být předložena předepsaná očkovací osvědčení. Pro dovoz většího množství zvířat existují zvláštní předpisy. Pokud by k tomuto případu došlo, je potřeba předem kontaktovat ZÚ Teherán, aby bylo možno ověřit platnost stávajících předpisů na příslušném ministerstvu.

Cizinci přijíždějící do Íránu mohou přivézt následující předměty, pokud je poté z Íránu opět vyvezou:
- osobní šperky
- jeden fotoaparát
- jedna videokamera
- jeden dalekohled
- jeden příruční hudební nástroj
- jedno stolní radio
- jeden osobní počítač
- jeden kampovací stan s příslušenstvím
- sportovní nářadí (rybářské pruty, sportovní člun menší než 5,5 m, lyže, tenisové rakety)
- perské ručně tkané koberce, např. pokud jsou přiváženy na opravu a budou opět vyvezeny (při příjezdu se musí vyžádat potvrzení o dovozu koberců)

Dále může být dovezeno zboží bez zaplacení cla do výše částky 50 USD.

Povoleno je také dovézt následující zboží:
- potřeby pro domácnost
- náhradní díly k těmto potřebám
- náhradní díly a součástky pro osobní auta a motocykly
- osobní svršky
- příruční tašky a kufry
- oblečení
- potraviny včetně sušenek, sladkostí, ovocných džusů a nealkoholických nápojů
- hygienické potřeby
- kosmetika
- sportovní potřeby
- kuřácké potřeby
- osobní počítač
- kola
- umělé květiny
- strojem tkané koberce
- hračky
- umělá bižuterie
- fax
- noviny, knihy, časopisy

Při dovozu chladniček, chladniček s mrazícím boxem, mrazících boxů, praček, myček, plynového sporáku, televizoru, video-kamery a nádobí, které poté zůstávají v Íránu, musí být zaplaceno clo (cca 30% ceny zboží a 200% obchodní přirážky, kterou si určí celnice).

Při odjezdu z Íránu může cestovatel bezcelně vyvézt následující předměty:
- sušené ovoce a max 10 kg pistácií
- osobní svršky
- íránské ručně vyrobené předměty bez omezení (ne pro obchodní účely)
- íránské hudební nástroje
- zboží z dovozu (nevyrobené v Íránu - jednou ročně do 50 USD)
- na základě výnosu Centrální banky každý držitel cestovního pasu může vyvézt při cestě do Evropy nebo do zámoří obnos 1000 USD buď v hotovosti nebo v cestovních šecích. Pro doprovázející osobu je povoleno 500 USD na osobu.

Nesmí být vyváženo:
- starožitnosti
- starožitné mince
- originální umělecká díla
- staré rukopisy
- umělecké malby
- zbraně, náboje, vojenské přístroje
- drogy
- všechny ostatní předměty, jejíchž vývoz je proti íránským zákonům
- starožitné koberce
- syrské lyry, saudskoarabské riály, irácké dináry, libanonské liry, drachmy používané ve Spojených Arabských Emirátech, afghánská měna nebo ruský rubl

Vývoz zlata a střibra: Je povolen vývoz 150 g zpracovaného zlata bez drahokamů a 3 kg stříbra zpracovaného bez drahokamů.

Do Íránu nesmí být dováženo:
- alkoholické nápoje
- zbraně
- hořlaviny a výbušniny
- hazardní hry
- tiskoviny, filmy, fotografie znevažující náboženství
- je zakázáno dovážet syrské libry, saudskoarabské riály, emirátské dirhamy, irácké dináry či libanonské liry

V poslední době se zpřísnily celní prohlídky na mezinárodním letišti Mehrabad v Teheránu. V případě, že cestovatel doveze zboží pro dovoz íránskými zákony zakázané, je toto zboží zabaveno a dovozce zaplatí též vysokou finanční pokutu.

Zdravotnictví a důležitá čísla
V Teheránu existuje téměř ve všech nemocnicích non-stop pohotovostní služba, také některé lékárny jsou otevřeny nepřetržitě. Síť soukromých lékařů je zde rozsáhlá a většinou se lze bez problémů domluvit anglicky. V ostatních městech je situace podobná. Léky jsou k dostání v omezeném výběru. Základní vybavení lékárničky se doporučuje si přivézt.

Voda z vodovodu je nekvalitní a je třeba se vyvarovat její konzumace (včetně ledu z ní). Rovněž konzumace syrové zeleniny a ovoce je riziková.

Před cestou do Íránu se doporučuje očkování proti hepatitidě A a B, tyfu a paratyfu. Na několika místech se vyskytly případy tzv. krymsko-konžské ebolové horečky (nejedná se o ebolu klasického typu).


kód Íránu: 0098
kód Teheránu: 21
informace o telefonních číslech: 118
mezinárodní telefonní ústředna: 9212
informace o letech na letišti Mehrabád: 199
státní taxislužba: 133
policie Teherán: 110, 882 25 58
hlášení nehod: 197
lékařská pohotovost: 123
Tehran Clinic: 871 29 31-4
lékárny s nepřetržitým provozem: 191
dipl. protokol MZV Íránu
- nepřetržitá služba pro cizince: 3211


Informace: MZV ČR© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz