Před cestou
Víza
Očkování a nemoci
Celní předpisy
Co koupit na cestu
Okolní země
Kdy jet
Zajímavé akce
Počasí a podnebí
Turistické lokality
Historické lokality
Přírodní lokality
Sportovní lokality
Pobytová střediska
Na co dát pozor
Nemoci, zvířata
Dopravní předpisy
Společenská etiketa
Jídlo a pití
Osobní bezpečnost
Praktické info
Česká ambasáda
Nemocnice, pojištění
Směnárny a banky
Telefony
Int. kavárny
Místní doprava
Kde jíst a pít
Obchody a tržiště
Elektřina, zásuvky
Spropitné
Policie
Společenská etiketa
Kde se tam můžu ubytovat?
Info o možnostech ubytování
Ceny a ubytování
Hotely
Slovníček výrazů
Zajímavosti
Zeměpis
Oblasti
Geografie
Podnebí
Přírodní podmínky
O lidech
O lidech obecně
Náboženství
Národnosti
Další zajímavosti
Sociální uspořádání
Historie
Historie - Kultura
Historie - Politika
Kuchyně
Všeobecné informace
Co nejíst a nepít
Recepty
Hospodářství
Všeobecné info
Průmysl
Zemědělství
Přírodopis
Podnebí
Zvířata
Rostliny
Přírodní podmínky
Island - navigace
     
zájezdy Island Hotely a ubytování Island
Last minute Island Informace Island
Víza Island Fotogalerie Island
Mapy a průvodce Island Recenze hotelů Island
Diskuze Island    Island - Zájezdy - Last Minute

Vytisknout tuto stránku
Rychlé hledání     v této zemi celý web  
Základní údaje
Oficiální název: Islandská republika
Hlavní město: Reykjavík
Rozloha: 103000 km2
Počet obyvatel: 268000
Hustota zalidnění: 2.8 lidí na km2
Státní zřízení pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Administrativní dělení: 23 okresů, 14 samosprávných měst seskupených do 8 regionů
Nezávislost od: 1. prosince 1918
Měna: islandská króna (IsK) =100 aurar
Úřední jazyk: islandština
Rozloha vodní plochy: 2750 km2
Rozloha pevniny: 100250 km2
Délka pobřeží: 4988 km
Průměrný věk muže: 34
Státní vlajka a mapa:
Průměrný věk ženy: 33
Relativní podíl městského obyvatelstva: 91
Hrubý domácí produkt na osobu: 31090$
Procento populace, které je gramotné: 99%
Nezaměstnanost: 1,9 % (2000)
Průmyslová odvětví: zpracování ryb, výroba hliníku, cementu, umělých hnojiv, zpracování vlny a kůží, mlékárenství
Zemědělství: pěstování brambor, pícnin, krmné řepy, ovsa, ječmene, chov ovcí, hovězího dobytka, koní, prasat, lov kožešinových zvířat, rybolov
Přírodní zdroje: geotermální energie,
Nejvyšší hora: Hvannadalshkúr -2.119 m n. m
Nejnižší bod: Atlantský oceán - 0 m n. m
Nejdelší řeka: Pjórsá (230 km)
Největší město: Reykjavík (153.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: zemětřesení, vulkanická činnost
Silnice v km: 12955
Přístaviště: Akureyri, Hornafjordhur, Isafjordhur, Keflavik, Raufarhofn, Reykjavik, Seydhisfjordhur, Straumsvik, Vesttmannaeyjar
Náboženská příslušnost: rímští katolíci 0%, protestanté 96%, luteráni 0%

FOTOGALERIE - IslandZÁJEZDY - vyhledávač zájezdů

ZÁJEZDY - Pobytové a poznávací zájezdy - vyhledávač zájezdů  
Destinace:
Typ zájezdu:
Cena od: do Kč / osobu
Datum odjezdu: +/- dní
Počet nocí:
Doprava:
Strava:
Nást. místo: Praha   Brno   Ostrava   Bratislava  
Hledat pouze last minute:

Informace

Island IslandIsland IslandIsland se dá nazvat zemí tisíce vodopádů. Téměř po celém ostrově při toulkách přírodou můžete vidět mohutné toky řek, dravé bytřiny, vodopády, malé potůčky divoké kaskády. Voda často vytváří různé prolákliny a kaňony.
Ač se to nezdá, vyznačuje se Island překrásnou okouzlující přírodou, která je téměř nedotčena civilizací. Lesy tu pokrývají pouhé 2 % území ostrova. Přesto tu ale najdete velmi zajímavé druhy rostlin a živočichů, které Vás okouzlí svou přirozenou krásou. Na Islandu bylo založeno několik národních parků a rezervací, aby ochraňovali tak tady obzvláště cennou faunu a flóru.
Na Islandu se využívá maximálně geotermální energie. V zemské kůře se teplota zvyšuje o 25 °C s každým kilometrem do hloubky. Díky tomu horniny v hloubce 4 km pod povrchem zemským jsou teplé tak, že dokáží přivést vodu k bodu varu. Této vlastnosti se využívá v geotermální elektrárně. Studená voda se přečerpává vrtem dolů do porézní nebo rozpraskané horniny a vyprodukovaná pára může stoupat vzhůru dalším otvorem. Pára pohání turboalternátor, po použití kondenzuje a znovu se recykluje. V hlavním městě Reykjavíku jsou dokonce geotermální energií vytápěné hlavní ulice, takže nikdy nezamrzají ani v nejstudenějším období.


Island IslandLedovce
Kdybychom sečetli celou plochu ledovců na Islandu, výsledné číslo by se pohybovalo kolem 11 800 km2, což je asi 11,5 % celého území Islandu. Ledovce na Islandu jsou velmi zajímavé a pestré.
Na Islandu je celkem 49 samostatných ledovců, z toho je jich 5 větších než 100 km2. Nejvýznamnější a také nejznámější je ledovec Vatnajokull, který zabírá území o rozloze 8 300 km2. Druhý největší je ledovec Langjokull, jež zabírá území o rozloze 950 km2, dále Hofsjokull – 923 km2, Mýrdarsjokull – 600 km2 a Drangajokull – 200 km2.
Bylo zjištěno podle starších záznamů, že ledovce se stále zmenšují. Například ledovec Eyjafajallajokull měl v polovině 20. století rozlohu 101 km2 (v roce 1943), kdežto v roce 1994 bylo naměřeno jen 80 km2. Ubývání ledovců způsobují klimatické změny, které zvýšily průměrnou teplotu na Islandu. Tento problém je sledován celosvětově, nejen na Islandu.
Zajímavostí je už to, že není ledovcem pokryto celé území ostrova, jako tomu je třeba v sousedním Grónsku. Větší plochy ledovců se vyskytují spíše na jihu ostrova. Logické by ale bylo, že tomu tak bude spíše na severu. Je to ovlivněno teplotními poměry v severním Atlantiku, které ovlivňují oceánské proudy. Sníh postupně mění svoji hustotu a strukturu a přeměňuje se v ledovcový led.
Celosvětově stoupla hladina moří. Některé ostrovní státy musí uvažovat o evakuaci obyvatel do výše položených zemí.
Už teď se uvažuje o tom, že bude umožněna severovýchodní cesta kolem Severního pólu, která propojí Evropu s Japonskem. Mohla by se prý otevřít i pro běžné námořní lodě. To by znamenalo i přístup k novým ložiskům ropy, zemního plynu, platiny a dalších surovin. Ekologové se ale této možnosti moc bojí. Obrovskou hrozbou pro oceán jsou havárie ropných tankerů.
Lékaři se obávají tání ledovců z toho důvodu, že jsou přesvědčeni, že v ledovcích jsou kryty desítky tisíc let staré viry. Na ty není ale náš organismus vůbdc připraven. Hrozí tedy epidemie obrovských rozměrů. Byl dokonce proveden pokus, který tuto teorii dokazuje.
Vědci Syrakuské univerzity navrtali grónský ledovec a vyzvedli kus ledu, který byl starý asi 140 000 let. Objevili v něm životaschopné kmeny viru, který ničil rostliny asi před 150 000 až 500 000 lety.


Island IslandIsland IslandVodstvo
Většina islandských řek pramení v horských oblastech a jsou napájeny ledovci. Mezi ně patří například nejdelší řeka Islandu Thjórsá, která je dlouhá 230 km nebo řeka Hvítá a Jokulsá á Fjóllum. Tektonické pohyby na vodních tocích vytvořili velké množství úchvatných vodopádů – Dettifoss, Skogafoss, Gullfoss.
Charakteristickým rysem islandské krajiny jsou ledovcová jezera – např. jezero Lagarfljót nebo jezera vzniklá tektonickými poklesy hornin – jezero Thingvallavtn. Některá jezera vznikla v kráterech sopek – jezero Maar Vítí. Jezero Mývatn vzniklo přehrazením lávovými proudy. Kolem jezer žije mnoho druhů ptáků a dalších živočichů.
Botanické zahrady na Islandu
Botanické zahrady mají na Islandě velmi vyjímečné postavení. Islanďané si totiž váží každého rostoucího stromu. Na ostrově roste jediný islandský strom – bříza svalcová. Téměř všechny dřeviny mohou vyrůstat do výšky pouze maximálně 20 m a to na místech chráněných větrem. Úkolem botanických zahrad je najít rostliny, které by se mohly pěstovat na Islandu.
Nejstarší a také prý zajímavější je botanická zahrada v Akureyri kde je mírnější klima než v Reykjavíku, přestože poloha je více na severu. Zahrada vznikla v roce 1912 a v současnosti se rozkládá na území o rozloze 3,6 ha. Původně vznikla jako okrasná zahrada, v roce 1957 vytvořila velkou sbírku rostlin. Největší a nejstarší část zahrady tvoří park se stromy a záhony trvalek, které pochází z celého světa. V nejnovější části zahrady je sbírka topolů a vrb, které se také osvědčily při vysazování v ulicích měst.
Je tu také sekce ve které se nachází flóra Islandu, která obsahuje 485 původních druhů rostlin ostrova. Rostou tu i zplanělé druhy jako kmín kořenný nebo jetel zvrhlý. Velice dobře se tu daří bolševníku, který se tu všude rozrůstá a zplaňuje.
Druhá botanická zahrada měla vzniknout již v roce 1905, ale ve skutečnosti se podařilo ji otevřít až v roce 1961 a to k výročí 175. výročí získání městských privilegií. Tato zahrada je financována městem. Specializuje se na květenu mírného pásu severní polokoule. Její největší část tvoří park a arboretum, ve kterém jsou dřeviny, jež by mohly růst na ostrově. Například jeřáb prostřední, smrk ajanský, borovice zakrslá, růže lesklá apod. Oddělení domácí flóry vzniklo v roce 1989 a vyrůstá v něm 350 druhů rostlin.
Arboretun v Hallormsstatúr stojí také za zmínku. Roste v něm kolem 40 druhů jehličnanů a 12 druhů listnatých stromů, dovezených převážně ze Sibiře, Aljašky a Kavkazu. Je součástí Výzkumné lesnické stanice, která má za úkol hledat dřeviny, které by byli schopné vyrůstat na ostrově. Nejvíce se tu daří například jedli arizonské nebo jilmu drsnému.

Kdy na Island jet?
Turistická sezóna začíná na Islandu začátkem června. V některých oblastech, ve vnitrozemí, jsou všechny cesty v tomto období ještě pod sněhem. Informujte se proto na turistických informacích o průjezdnosti cest.
Hotely se zavírají již na konci srpna, snižuje se počet spojů autobusem, a od poloviny září jsou téměř všechny turistická místa již nepřístupná.Zajímavé odkazy

Politická mapa Islandu
Reliéfní mapa Islandu

Průvodci a mapy


ISLAND...
ISLAND - Multimediální DVD
99 Kč

© 2004 Sopka.cz | Kopírování obsahu pouze se souhlasem Sopka.cz

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy


Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz